En "Betonik Fikirler" Belli Oldu

mimarizm.com / 16 Mart 2010
Çimento sektörünün önde gelen firmalarından Akçansa'nın, betonun ve çimentonun alternatif kullanım alanlarına yönelik genç beyinleri harekete geçirmek amacıyla başlattığı "Betonik Fikirler Proje Yarışması"nın finalistleri belli oldu.

Müşteriye özel çözümleri, yarattığı yeni pazarlar ve alternatif hammadde, yakıt üretimi konusundaki çalışmalarıyla sürdürülebilir büyümeye odaklanan Akçansa, bu kez gençlerin hayalleri ile sektörü "yeni nesil" yaratıcı fikirlerle buluşturdu.

Aralarında çok değerli akademisyenler, sanatçı ve mimar kimliği ile Erol Evgin ve ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy'un bulunduğu jüri tarafından ve 60'ı aşkın grup arasından belirlenen ilk üç finalist grup, sektöre kattıkları değer için teknoloji hediye çekleri ve staj imkanı ile ödüllendirildi.Türk çimento sektörünün önde gelen firmalarından Akçansa'nın, üniversite öğrencilerinin iş yaşamına uyumunun kolaylaştırılması, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaları ve eğitimini aldıkları alana değer katmaları amacıyla düzenlediği "Betonik Fikirler Proje Yarışması"nın finalistleri, 10 Mart 2010 Çarşamba günü Sabancı Center'da düzenlenen bir ödül töreni ile açıklandı. Finalistleri kutlamak üzere törene Sabancı Holding Çimento ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı Mehmet Göçmen ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal da katıldı.

Öğrencileri, beton kullanımı için alternatif alanlar bulmaya ve bu alanlar için uygulanabilir projeler oluşturmaya yönelten yarışma bu yıl ilk kez düzenlenmesine rağmen hem yapı ürünleri sektöründe hem de akademik çevrede geniş yankı uyandırdı.

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversiteler başvuruda bulundu. Yarışmanın jüri üyeleri arasında ise değerli akademisyenlerimiz Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir ve Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy'un yanı sıra sanatçı ve mimar kimliği ile Erol Evgin, ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal bulunuyordu.

Betonik Fikirler Proje Yarışması'nın kazananları ise sırasıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri oldu.

Yarışma neticesinde birinci olan gruba 4.000 TL, 2. gruba 2.000 TL ve 3. gruba ise 1.000 TL'lik Teknosa hediye çeki verildi. Birinci olan ekip Akçansa'da staj yapma hakkı da elde etti. Ayrıca Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması ödül törenine katılan tüm misafirlere ve yarışmacılara bir fidan hediye ederek, daha yeşil bir dünya için gerçekleştirdiği projelere yarışmasını da ortak etmiş oldu.Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, ödül töreninde şunları söyledi: "Öğrencilerimizi çağdaş bilimin gerektirdiği bilgilerle donatmak ve başarılı mühendis, mimar adayları olarak iş hayatına hazırlamak bizim öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. İnşaat ve mimari sektörüne hizmet sunan bir firma olarak, geleceğin mimar ve mühendisleri ile kuracağımız bağın temellerini şimdiden atmak arzusundayız. Ayrıca ‘yeni dünyalar kuran' sektörümüzün de gençlerin yaratıcı fikirlerine ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.

Öte yandan betonun kullanım alanını genişletmek de bizim için çok önemli… Gençlerimizin bu malzemelerle çok yaratıcı projeler hazırlayacaklarına ve sektörümüzün gelişimi için farklı çalışma alanları oluşturacaklarına inandık ve böylece onlara yaratıcılıklarını sergileme fırsatı verecek bir yarışma düzenlemeye karar verdik."

Sabancı Holding Çimento ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı Mehmet Göçmen ise yarışma ile ilgili şu bilgileri kaydetti: "Betonik Fikirler Proje Yarışması ile sektörümüzün geleceği genç nesillerin eğitimine katkı sağlamak amacını gütmekteyiz. Eğitimin böyle yaratıcılığı körükleyen ve sektöre katma değer sağlayan organizasyonlarla harmanlanması gerektiğine gönülden inanıyorum. Bu sayede kurumlar üniversitelerle birlikte aynı amaç için hareket etmeyi, yaratılan sinerjiden istifade edilerek çözüm odaklı ve yenilikçi çalışmalara öncülük etmeyi başarabiliyor.

Öte yandan Türkiye'nin en büyük gücü olan genç nüfusunun doğru kanallara, doğru hedeflere yönlendirilmesi de ülkemizin önemli önceliklerinden biri olmalıdır. Bu bağlamda Betonik Fikirler Proje Yarışması gibi etkinlikler, gençlerin ilgi duydukları alanları belirlemeleri, potansiyellerini gün yüzüne çıkarmaları ve iş yaşamına adapte olmaları bakımından hayati önem kazanmaktadır."
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :