5. Betonik Fikirler Proje Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 13 Mayıs 2014


Akçansa tarafından düzenlenen 5. Betonik Fikirler Proje Tasarım Yarışması'nın ödül töreni Sabancı Center'da gerçekleştirildi. Yarışmada ipi Grup Concreate göğüslerken, ikinciliğe Grup Betopya, üçüncülüğe ise aynı puanı elde eden Grup Betopya ve Grup İkiartıbir değer görüldü.


Türkiye'nin lider yapı malzemesi şirketlerinden Akçansa tarafından, üniversite öğrencilerine yeni konut veya işyeri alacak kişilerde betonun markasını sorgulatacak, bilinci artıracak ve farkındalık yaratacak çözümler üretmek amacıyla bu yıl beşinci kez düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması'nın sonuçları, 12 Mayıs Pazartesi günü Sabancı Center'da düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

Törene, Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı ve Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal ve Sabancı Holding IK Grup Başkanı Neriman Ülsever 'in yanı sıra Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyeleri ve finale kalan öğrenciler de katıldı.


25'i aşkın üniversiteden 150 grup öğrenci ile rekor katılım

Bu yıl da tüm Türkiye'den üniversite öğrencilerin katılabildiği yarışmaya, 25'i aşkın üniversiteden 150 öğrenci başvurdu. Gruplar halinde yarışan öğrenciler, bu yılki ana tema gereğince, yeni konut veya işyeri alacak insanlarda betonun markasını sorgulatacak, bilinci artıracak ve farkındalık yaratacak çözümler üretmek için projeler geliştirdiler.

Yarışmaya sunulan projeler, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Dr. T. Cüneyt Evirgen, Marka Danışmanı Temel Aksoy ve Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu tarafından değerlendirildi.

Jüri değerlendirmesi sonucunda 5. Betonik Fikirler Yarışması'nın birincisi, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Grup Concreate oldu. Grup üyeleri Ezgi Kızıl ve Hazel Çetin birincilik ödüllerini Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı ve Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen'den aldı.İkinciliği Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Grup Betopya alırken, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden ve Boğaziçi Üniversite'nden Grup Betonyum ve Grup İki Artı Bir üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.

Grup Concreate üyeleri hem iPad hem de Akçansa'da staj yapma imkanı kazandılar. İkinci ve üçüncü gruplara ise iPad mini hediye edildi.


Birincilik Ödülü:
Grup Concreate - Ezgi Kızıl, Hazel Çetin (İTÜ Mimarlık Bölümü)

İkincilik Ödülü:
Grup Betopya - Simge Sürücü (İTÜ Mimari Tasarım YL), Olgaç Arda Dönmez (İTÜ Mimari Tasarım YL), Dönmez Ege (İTÜ İnşaat Mühendisliği), Canan Ganiç (İTÜ Mimari Tasarım YL)

Üçüncülük Ödülü (eşdeğer ödül):
Grup Betonyum - Ediz Tan (Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü),
Naz Yıkılmaz (İTÜ İnşaat Mühendisliği)

Üçüncülük Ödülü (eşdeğer ödül):
Grup ikiartıbir - Ecem Kukul (İTÜ Mimarlık Bölümü), Gülcem Ece Güneş (İTÜ Mimarlık Bölümü), Cihan Atalay (İTÜ Mimarlık Bölümü)


Göçmen: Sanayi-üniversite işbirliği ulusal inovasyonun önemli bir parçası

Ödül töreninde konuşma yapan Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı ve Akçansa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, geleceğin mimarı olan gençlerin Betonik Fikirler Yarışması'na olan ilgisinden memnun olduğunu belirtti, sanayi ve üniversiteler arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.Göçmen, "Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması ile sürdürülebilir bir gelecek için çimento ve betonun önemine vurgu yaparken, gençlerimizin eğitimine de destek sağlıyor. Bu nedenle sanayi ve üniversiteler arasındaki işbirliği şirketler için büyük bir önem taşıyor ve bu birliktelik ulusal inovasyon sisteminin önemli bir parçası haline geliyor. Dolayısıyla Betonik Fikirler, her yıl gençlerimize ve sektörümüze katkı sağlamaya devam edecektir." dedi.Sabancı Holding IK Grup Başkanı Neriman Ülsever, "Tüm iş dünyasının daha yaşanabilir bir dünya için inovatif projelere destek vermesi gerektiğini düşünüyorum.  Bu yüzden Akçansa'nın beş yıl önce hayata geçirdiği Betonik Fikirler Yarışması'nın sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayacağından dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Üniversite-sanayi işbirliğinin önemini bir kez daha gözler önüne seren Betonik Fikirler, hepimizi heyecanlandıran projelere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle geleceğin parlak gençleriyle birlikte böyle önemli bir organizasyonda birlikte olmaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyduğumu bir kez daha dile getirmek isterim." şeklinde konuştu.
Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal ise, "Bu yıl "Betonda farkındalık yarat, yaşama renk kat'" mottosuyla yola çıktığımız 5. Betonik Fikirler yarışması, sürdürülebilir bir gelecek için çalışma yürütmek isteyen genç arkadaşlarımız sayesinde yüksek bir katılımla gerçekleşti. Yarışmaya 25'i aşkın üniversiteden 150'e yakın öğrenci katılırken, ilk defa 2 grup aynı puanı alarak üçüncü olma şansını yakaladı. Çimento ve betonu sadece bir ara mamul olarak görmeyen bu yaratıcı fikirler sayesinde gençlerimize ve sektörümüze katkı sağlamaya devam etmeyi hedefliyoruz." dedi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :