RIBA'nın Standart Kaygısı, 2012'de Ödülleri Yarıya İndirdi

mimarizm.com / 22 Haziran 2012

Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (The Royal Institute of British Architects - RIBA) tarafından dağıtılan RIBA Ödülleri'nin 2012 yılı kazananları açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda ödül programının fazla 'yumuşak' davrandığına karar veren jüri, ödül sisteminde değişikliğe giderek, Stirling Ödülü için yarışacak finalist listesini neredeyse yarıya indirdi. Geçtiğimiz yıl 111 projenin yer aldığı RIBA Ödülü listesinde bu yıl, 50'si Birleşik Krallık'ta, 9'u Avrupa Birliği ülkelerinde gerçekleştirilmiş olan toplam 59 proje yer alıyor.


Turner Contemporary, Kent 
David Chipperfield Architects

RIBA Ödülü'nün başlangıçtaki değerini yitirmeye başladığı için adaylık sisteminde değişikliğe gittiklerini belirten Ödül Programı Başkanı Tony Chapman, sınırda kalan bazı durumlarda 'hafif' sayılabilecek RIBA Ödülleri'nin verildiğini itiraf etti. 

Mimarlık pratikleri bu sene ilk kez hem RIBA Ödülleri hem de RIBA Bölgesel Ödülleri için aynı anda başvuruda bulundular. Bu da, 739 proje gönderisi ile, geçtiğimiz yıla oranla fazladan 100 başvuru yapılmasını sağladı.


Cambridge Üniversitesi Sainsbury Laboratuvarı, Cambridge
Stanton Williams

"Tek seferde başvuru sistemi, RIBA Ödülü'nün değerini gözden geçirmemizi sağladı" diyen Chapman, son 10 yıl içerisinde bu değerin %50 oranında düştüğünü tespit ettiklerini belirterek, "standardı korumamız gerektiğini hissettik" dedi.

2012 RIBA Ödülleri listesinde ismi en çok geçen mimar, 2011 Building Design Ödülleri'nde "Yılın Mimarı" seçilen Stanton Williams oldu. Williams'ın RIBA Ödülü'ne değer bulunan projeleri ise Cambridge Üniversitesi Sainsbury Laboratuvarı, Hackney Marshes Centre (doğu Londra) ve King's Cross'taki yeni Central Saint Martins kampüsü.


Hepworth Wakefield, Wakefield (foto: Iwan Baan)
David Chipperfield Architects

RIBA Ödülü 'abone'si David Chipperfield, bu sene Hepworth Wakefield ve Turner Contemporary (Margate) projeleri ile iki ödüle birden layık görüldü. Dixon Jones, Exhibition Road projesi ile 2012 RIBA Ödülü'nü kucaklarken; Newcastle'lı mimarlık pratiği Xsite Architecture, Toffee Factory ile ödüle değer bulundu.

2011'de 'Yılın Genç Mimarı' (Young Architect of the Year-YAYA) ödülünü kazanan Jonathan Hendry de Lincolnshire'daki Caistor Arts and Heritage Centre projesiyle ödül listesinde yer aldı.

RIBA Başkanı Angela Brady, ödüllü projelere ilişkin olarak; "Jüri, bu kadar çok sayıda iyi düşünülmüş ve uygulanmış yenilikçi proje ile karşılaşmaktan son derece mutlu oldu. İyi malzemeler kullanılarak gerçekletirilen bu projeler gerçekten heyecan ve ilham verici." yorumunda bulundu.


Maggie's Güney Batı Galler, Swansea
Kisho Kurokawa Architect & Associates, Garber & James işbirliğinde.

Britanya'nın farklı noktalarında şubeleri bulunan ve Charles Jencks'in kanserden hayatını kaybeden eşi tarafından kanserli hastalara terapi olanakları sunmak amacıyla kurulan Maggie's Center 'ın OMA'nın Glasgow, Gartnavel'de ve Kisho Kurokawa'nın ise Swansea'de hayata geçirdiği projeleri, yine RIBA Ödülleri'ni toplamayı başardı.

Populous
imzalı 2012 Olimpiyat Stadyumu ve Glenn Howell 'in Kevin McCloud için Swindon'da hayata geçirdiği konut projesi de ipi göğüsleyenler arasında...

Britanyalı mimarların 2012 RIBA Ödülü'ne değer görülen deniz aşırı projeleri ise şunlar:


Bilbao Arena and Sports Centre (foto: Jorge Allende)
IdomCentre Pompidou, Metz (foto: Didier Boy de la Tour)
Shigeru Ban Architects ve Jean de Gastine Architectes (Gumuchdjian Architects işbirliğinde)


FCN 2009 (foto: Hélène Binet)
Maria Giuseppina Grasso Cannizzo


H27D (foto: Ioana Marinescu)
Kraus Schoenberg Architects


Las Arenas (foto: David Cardelus)
Rogers Stirk Harbour + PartnersMaison L (foto: George Dupin)
architecturespossibles


PJ Carroll's Factory (foto: Paul Tierney)
Scott Tallon Walker ArchitectsSolid 11 (foto: Peter Cook)
Tony Fretton ArchitectsWexford County Council Headquarters (foto: Andrew Lee)
Robin Lee Architecture, Arthur Gibney and Partners işbirliğinde

RIBA Stirling Ödülü, yukarıda sayılan projeler ve Britanya'dan yapıları kapsayan 59 proje arasında yapılacak değerlendirme sonrasında sahibini bulacak. Ödül, geçtiğimiz yıl içerisinde Britanya mimarlığına en büyük katkıyı yaptığına kanaat getirilen yapıya verilecek.

2012 RIBA Ödülü ve RIBA Bölge Ödülü sahibi projelerin tam listesi için tıklayınız.

Bu haber, bdonline.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :