RIBA Stirling Ödülü 2009 Finalistleri Açıklandı

mimarizm.com / 24 Temmuz 2009
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından The Architects' Journal ve Crystal CG işbirliğinde düzenlenen bu yıl ki Stirling Ödülü'ne aday gösterilen altı proje açıklandı. Stirling jürisi tarafından öncelikle ziyaret edilecek ve ardından değerlendirilecek bu altı mimarlık ürünü arasında, Londra'da bir sağlık merkezi, İspanya'dan etkileyici bir şarap atölyesi, Danimarka'dan şık bir müze ve Liverpool'un yeniden canlandırılmasına katkıda bulunan karma işlevli bir konut şeması bulunuyor.

RIBA Başkanı Sunand Prasad, bu senenin finalist seçkisinin Stirling Ödülü'nün geniş spektrumlu ruhunu gerçek anlamıyla yansıttığını belirtiyor. Prasad, karşı karşıya oldunan "inanılmaz mimari şema dizisi"nin jüriye "zor ancak can atarak beklenecek bir karar süreci" vaat ettiğini belirtiyor.

Ancak herkes Prasad ile aynı fikirde değil gibi gözüküyor. Building Design yazarlarından Ellis Woodman, finalist projeler arasında yer alan Liverpool One masterplanının "hangi sorular doğrultusunda değerlendirileceğinin net olmadığı"nı belirtiyor. Büyük ölçekli kentsel planının takdire şayan olduğunu söyleyen Woodman, bununla birlikte inşa edilen yapılardan bazılarının –yani mimarlık bürosu BDP'ye ait kimi tasarımların- "tüyler ürpertici" olduğunu söylüyor. Öte yandan bir ofis yapısının "Stirling kazanmak için daima çabalaması" gerektiğini dile getirerek Eric Parry'nin "Aldermanbury Square" binasının düşük şanslarına atıfta bulunan Woodman, lafı getirip iki adaylığı olan Rogers Stirk Harbour'ın "Bodegas Protos" şarap atölyesine dayandırıyor: "Son derece düzgün bir bina ancak, haydi, sonuç olarak yalnızca büyük bir çatı değil mi?"

Şimdi bir de Stirlin jürisinin finalistler hakkındaki yorumlarına göz atalım:


Fuglsang Kunstmuseum, Danimarka - Tony Fretton Architects

Fretton'un tasarımı, günümüz modern sanat mekanının iki stereotipini bilinçli bir şekilde bir araya getiriyor: Müşteriyi çekmek üzere tasarlanmış gösterişli, ikonik bir tasarım ve ters kutbu, az rastlanır türden işinin ehli uzmanları kendine çekecek beyaz bir küp.


Maggie's Centre, Londra – Rogers Stirk Harbour + Partners

Nasıl olur da hummalı bir ana yol üzerinde konumlanan ve devasa bir hastanenin gölgesinde kalan bir bina, aynı anda hem davetkarlık, sükunet ve sevgi hislerini verebilir? Yapının sakin ve özgüvenli kütlesi, hiç şüphesiz kanser hastaları için bir cennet.


Bodegas Protos, Spain by Rogers Stirk Harbour + Partners

İlham verici bir şarap üreticisi olan Bodegas Protos'un kuzeybatı İspanya'daki yönetim ve üretim binası, Penafiel kalesine bakan bir arazide taş bir temel üzerinde konumlanan beş paralel çatı tonozundan oluşuyor. Ahşap kaplamalı çatı kirişleri, büyük taş "kaide"den doğrudan yükselirken, terracota kaplı çatı döşemeleri de çelik çatı aşıklarından bağımsızcasına mekanın üzerinde yüzüyorlar.


Liverpoool One Masterplan, Liverpool – BDP

Liverpool One masterplanı, terk edilmiş tarihi yapılarla dolu 7 hektarlık bir kentsel alanın kaderini, yeni bir sosyal ve ekonomik hareketlilik getirerek değiştirdi. Sonuç ise ekonomik olarak başarılı ve cıvıl cıvıl bir perakende, rekreasyon bölgesi oldu: Tamamen yeniden canlandırılan kent merkezi artık yeniden liman ile ilişkilendirilebildi.


5 Aldermanbury Square, Londra – Eric Parry Architects

Bu proje, Londra kent merkezinin etki alanını iyileştirmek için pek fazla bir şey yapmıyor. Yapı, Wood Street ve Aldermanbury Meydanı'nı Barbican kaldırımı ile bağlayan bir kamusal mekanın oluşmasına kaynaklık etti.


Kentish Town Health Centre, Londra – Allford Hall Monaghan Morris

Kentish Kent Sağlık Merkezi, ulusal sağlık sistemi için yeni bir standart oluşturuyor. Burada bütünlüğe dayalı bir tedavi anlayışı, esneklik ve şeffaflık sayesinde sürekli iletişime ve devamlılığa sahip. Sağlık, mimarlık ve sanatın birbiri ile kaynaştığı bu yapı, hastalar ve personel için daha iyi imkanlar sunuyor.


Geçtiğimiz yıllarda Herzog & de Meuron'un Laban Merkezi, Wilkinson Eyre'in Gateshead Millenium Köprüsü ve David Chipperfield'in Modern Edebiyat Müzesi gibi projelere giden RIBA Sterling Ödülü'ne bu sene layık görülen isim, 17 Ekim 2009'da Londra'da gerçekleştirilecek bir tören ile duyurulacak.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :