Stirling Bir Kez Daha Rogers'ın

Building Design / 19 Ekim 2009


İngiltere'nin en önemli mimarlık ödülü olan Stirling Prize'ın bu yılki sahibi açıklandı. Rogers Stirk Harbour & Partners, Londra konumlanan kanser merkezi "Maggie's Centre" projesi ile prestijli ödüle layık görüldü. Böylelikle Rogers, 2006 yılında Madrid Barajas Havalimanı Terminali ile kazandığı Stirling'e ikinci kez kavuşmuş oldu.

2009 yılını gerek Prens Charles ile medyanın gözü önünde gerçekleşen tartışmaları, gerekse Chelsea Barracks için hazırladığı 1 milyon Sterlinlik projesinin iptali yüzünden oldukça çalkantılı geçiren Rogers için "müjdeli haber", 17 Ekim'de geldi. Geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan finalist listesine iki ayrı projesi ile giren ve pek çok mimarlık eleştirmeni tarafından "kendine karşı yarışıyor" denilen Rogers Stirk Harbour & Partners'ın "Maggie's Centre"ı, Stirling ile taçlandırıldı. Pratiğin Stirling finalisti olan diğer projesi, İspanya'da Bodegas Protos isimli şarap üreticisi için gerçekleştirilen üretim tesisi idi.Jüri tarafından yapılan açıklamada, "zamansız bir mimarlık ürünü" olarak adlandırılan "Maggie's Centre"ın yalnızca programının amaçlarını damıtarak özleştirmekle kalmayıp, "şefkat, duyarlık ve derin bir hümanizma hissi" ile kendini ifade ettiğine yer verildi. Açıklama şöyle devam ediyor:

"Bu sakin ve özgüvenli yapı, kuşkusuz ki kanser tanısı konmuş bireyler için gerçek bir huzur mekanı. Rogers Stirk Harbour & Partners'ın başarısı, hastalara kanser ile yaşamayı öğretmek üzere tamamen informel ve ev hissiyatı veren bir mabet yaratmış olmalarından kaynaklanıyor."Rogers'a ödülünü takdim eden RIBA Başkanı Ruth Reed, bu senenin Stirling listesinin olağandışı yüksek standartlarda yapıları bir araya getirdiğini hatırlatarak, Maggie's Centre'ın gerçekten hak eden bir kazanan olduğunu vurguladı. Jüri üyelerinden Benedetta Tagliabue ise, yapının insanı kalbinden vurduğunu ve yararlı olduğunu belirterek "Biz mimariz; yararlı olmalıyız" dedi.


Fotoğraf:  Andrew Hendry

Kısa kabul konuşmasında yapıyı "muhteşem bir proje" olarak nitelendiren Rogers ise, "Buradaki tek eksik kişi Maggie ve hiç şüphesiz benim düşüneceğim kişi o olacak" diyerek
merkezin hayata geçirilmesine ilham kaynağı olan işverenin hayatını kaybetmiş eşi Maggie Keswick'e de hürmetlerini sundu.

Eşini kanserden kaybeden Charles Jencks tarafından bir dizi anıt olarak hayata geçirilen "Maggie's Centre", beşi İskoçya'da olmak üzere İngiltere'ye yayılan bir sağlık merkezi zinciri halini aldı. Mimari açıdan da önemli bir üretim ağı oluşturan merkezin diğer şubelerine imza atan mimarlar arasında Zaha Hadid ve Frank Gehry bulunuyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :