2012 RIBA Altın Madalyası Herman Hertzberger'in

mimarizm.com / 06 Aralık 2011

Dünyaca ünlü Hollandalı mimar Herman Hertzberger, 2012 RIBA Altın Madalyası'na (Royal Gold Medal) değer görüldü.

Yaşam boyu başarıyı ödüllendirmek üzere, Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (RIBA) tarafından, İngiltere Kraliçesi'nin onayı alınarak, her yıl düzenli olarak dağıtılan RIBA Altın Madalyası, mimarlık disiplinini uluslararası anlamda etkileyen işlere imza atan kişi veya gruplara veriliyor.

Ödül Komitesi'ne da başkanlık eden RIBA Başkanı Angela Brady, 2012 madalyasını kazanan Herman Hertzberger için şunları söyledi:


"Herman Hertzberger, gerek biz mimarların gerekse binaları kullanan insanların mimarlıkla ilgili düşüncelerini dönüştürmüştür. Hertzberger'in mimarlığı, biçim ve mekanla ilgilidir. Kariyeri boyunca gerçekleştirdiği okullar, evler, tiyatrolar ve iş yerleri üzerinden insancıllığı ile dikkat çekmeyi sürdürmüştür. RIBA olarak, Hertzberger'in başarısını ve tasarımlarının insanlarla mekanlar üzerindeki etkisini takdir etmekten mutluluk duyuyoruz." (Hertzberger portresi: Hans van den Bogaard)


2012 Ödül Komitesi'nde, RIBA Başkanı Angela Brady'nin yanı sıra David Adjaye, Yvonne Farrell, Niall McLaughlin, Sarah Wigglesworth ve Terence Conran görev aldılar.

Herman Hertzberger'a madalyası, 9 Şubat 2012 günü RIBA'da (Londra) düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecek. Törende ayrıca, 2012 RIBA Uluslararası ve Onursal Üyeleri de açıklanacak.


RIBA Altın Madalyası (Foto: Liz Walder)

Tek bir binayı ya da 'moda' bir mimarı ödüllendirmektense, bir çalışmalar bütününe atfedilen RIBA Altın Madalyası'nın önceki kazananları arasında; Le Corbusier (1953), Frank Gehry (2000), Archigram (2002), Frei Otto (2005), Toyo Ito (2006), Herzog & de Meuron (2007), Edward (Ted) Cullinan (2008), Alvaro Siza (2009), I. M. Pei (2010) ve David Chipperfield (2011) yer alıyor.Centraal Beheer, Apeldoorn, Hollanda. (Foto: Willem Diepraam)


Hertzberger'in projelerinden örnekler için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


Bu haber,
RIBA resmi internet sitesinden derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :