Shigeru Ban'dan Japonya'ya Anlamlı Bağış

mimarizm.com / 17 Mart 2011

11 Mart 2011 günü Japonya'nın Pasifik sahilindeki Tohoku bölgesini vuran 9.0 şiddetindeki depremin ardından yardım eli uzatanların arasında, Japon mimarlık pratiği Shigeru Ban Architects de yer aldı. Ofis, ülkelerinde yaşanan deprem felaketinin ardından, barınaklarda kullanılmak üzere mukavva bağışında bulundu.

Depremden en çok etkilenen yerleşim alanı olan Tohoku bölgesindeki depremzedeler geçici olarak spor salonlarına yerleştirilmişti. Shigeru Ban ve ekibi, depremzedeler için daha yaşanabilir barınaklar oluşturulması amacıyla bölgeye mukavva yardımında bulunma kararı aldı.

Ofisten konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada; spor salonunu bölmelere ayıracak mukavva parçaları sayesinde depremzedelerin; kalabalığın ve mahremiyet eksikliğinin yarattığı sıkıntıdan kurtarılacağı belirtildi.

Son dönemde, Philip Gumuchdjian ile birlikte Fransa, Metz'deki Pompidou Kültür Merkezi projesini tamamlayan Shigeru Ban, daha önce de Japonya'daki afet bölgeleri için geçici strüktürler tasarlamıştı. Ofis, deprem felaketine olan duyarlılığını, 2005 yılında Fukuoka'da meydana gelen sarsıntı sonrasında bölgeye mukavva yardımında bulunarak göstermişti.

Shigeru Ban Architects internet sitesinde, ofisin acil durum barınağı deneyimleri şöyle aktarılıyor:

"Afet bölgelerinde yaşanan başlıca sorun, afetzedelerin, yoğun bir kalabalık şeklinde bir arada tutulmasıdır. Günlük yaşamda komşular ile mesafeli bir ilişki kurulduğundan, mahremiyet ihtiyacı bu alanlar için de geçerlidir. Afet bölgesinde kullanılan basit mukavvalar, aileler arasında sınır ve yalıtım işlevi görmektedir. Kalabalığın ilk evresinde sadece zemine örtülen mukavva, nüfus azaldıkça, gece mahremiyetin sağlanması için bölmeler oluşturulmasında kullanılmıştır.

Niigata (2004)'daki ilk girişimden bugüne, Japonya'da yaşanan her büyük depremle birlikte, afet bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çeşitli revizyonlar yapılmıştır.

Fukuoka'daki projenin ardından, balpeteği levhalardan oluşan duvar strüktürlerinin yerini; daha kolay döşenen ve her alana uyum sağlayan, kağıt tüplerden yapılma payanda-kiriş strüktürü ve bölmeler için kullanılan beyaz kumaş almıştır. 

Birleşme yerleri kontrplaktan oluşurken, bağlantı için halatlar kullanılmıştır. Aile büyüklüğüne göre ayarlanabilen esnek bölmelerde, modüler ünite boyutu standartı 180 cm olarak belirlenmiştir. Hükümet, ihtiyaçları önceden tahmin edemeyeceğinden, bölme sisteminin öncelikleri düşük maliyet ve hızlı üretimdir."

Shigeru Ban Architects'in 11 Mart 2011 depremi için başlattığı yardım kampanyasına dışarıdan da katkıda bulunulabiliyor. Kampanya hakkında bilgi edinmek ya da yardımda bulunmak isteyenlerin ofise e-mail göndermesi isteniyor. 


Hafif kağıt strüktürleriyle ünlü Shigeru Ban'ın mukavva çay evi

Bu haber, bdonline.co.uk ve architizer.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :