Cityscape'in Onur Ülkesi Türkiye, Ödüllerde de İddialı

mimarizm.com / 26 Eylül 2012

Türkiye, ‘Onur Ülkesi' olduğu Cityscape Global 2012 etkinliğinin ödül programında da isminden sıkça söz ettiriyor.

Gayrimenkul sektörü profesyonellerini Dubai'de bir araya getirecek fuar kapsamında düzenlenen 'Cityscape Awards for Architecture in the Emerging Markets' ödüllerinde, Türkiye'den üç mimarlık pratiği toplamda dokuz proje ile finale kalmayı başardı.    

                               

Önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de 'Cityscape Awards for Emerging Markets' aday listesindeki varlığını sürdüren EAA - Emre Arolat Architects; 'Uygulanmış Turizm Yapıları', ‘Geleceğin Konut Projeleri', ‘Uygulanmış Konut Projeleri' ve ‘Geleceğin Kültür Yapıları' kategorilerinde toplam 5 proje ile finalde yarışacak.

EAA, Cityscape Dubai Awards 2011'de Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi ile ‘En İyi Kültür Yapısı', Cityscape Dubai Awards 2010'da Minicity Maket Parkı ve Maksimum Evler projeleriyle ‘En İyi Rekreasyon Yapısı' ve ‘En İyi Konut Yapısı', 2008'de ise Zorlu Center projesiyle ‘Master Plan' kategorisinde ‘Cityscape Dubai Special Award' ödüllerine layık görülmüştü.


EAA'nın finale kalan projeleri

Bu yaz başında tamamlanan ve hızla Bodrum'un en hareketli mekanlarından birine dönüşen Yalıkavak Marina ile yine bu yılın ilk aylarında faaliyete giren Le Meridien Etiler İstanbul ‘Uygulanmış Turizm Yapıları' kategorisinde finale kalanlar projeler arasında. Varyap firmasının yeni yatırımı olan ve Yalıkavak bölgesine yepyeni bir soluk getirmesi beklenen Varyap Yalıkavak Yalıkavak Rezidansları ‘Geleceğin Konut Projeleri' kategorisinde; İstanbul Göktürk bölgesinde inşaatı yakın zamanda tamamlanmış olan Arketip Evleri ise ‘Uygulanmış Konut Projeleri' kategorisinde final sunuşunda yer alıyor. ‘Geleceğin Kültür Yapıları' kategorisinde ise İstanbul Antrepo 5 Çağdaş Sanatlar Müzesi projesi finalde yer alıyor.

Cityscape Awards for Emerging Markets'ın iddialı isimlerinden Tabanlıoğlu Mimarlık ise, Astana Medya Merkezi ve Tripoli Kongre Merkezi projeleri ile "Uygulanmış Kamu - Kültür Projesi" dalında 3 adaylıktan ikisine sahip olurken; Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası ile "Uygulanmış En İyi Ticari Yapı" dalında aday gösterildi. Diğer güncel projeleri ile birlikte Dubai'de halen inşaatı süren Crystal Towers projesini de fuar izleyicisi ile paylaşacak olan Tabanlıoğlu Mimarlık, 2012 yılbaşından itibaren Dubai Ofisi'ndeki faaliyetlerini sürdürüyor.


  Tabanlıoğlu Mimarlık'ın ödüle aday gösterilen projeleri

Tabanlıoğlu Mimarlık'ın önceki yıllarda Cityscape Mimarlık Ödülleri'ne değer görülen diğer projeleri; İstanbul Modern, Galataport, Kanyon, DMC Ankara, Levent Loft , Zorlu Center, Tripoli Kongre Merkezi ve Dubrovnik Libertas Otel olmuştu.

Cityscape Awards for Emerging Markets 2012'de Türkiye'den finale kalan diğer bir pratik ise Ankara merkezli A Tasarım Mimarlık. 'Geleceğin Kamu-Kültür Projeleri' kategorisinde ödüle aday gösterilen Yaşamkent Camisi, Ali Osman Öztürk tarafından tasarlandı.


  Yaşamkent Camisi, A Tasarım Mimarlık

Finale kalan projeler arasında dikkat çeken diğer bir isim; Türkiye'de gerçekleştirilecek iki projesi ile 'Geleceğin En İyi Ticari Projesi' kategorisindeki her iki adaylığı birden elde eden Birleşik Krallık merkezli mimarlık pratiği RMJM. Ofisin finale kalan projeleri ise Metropol İstanbul ve Ankara Westgate.

Yarışmanın ödülleri 2 Ekim 2012 Salı günü Dubai'de gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül adayı projelerin yer aldığı sergi, Cityscape Global Fuarı sırasında uluslararası yatırımcı ve mimarların ziyaretine açık olacak.

Cityscape Dubai Awards 2012 finalist listesine ulaşmak için tıklayınız.


'Onur Ülkesi': Türkiye

Yerel gayrimenkul sektörlerinin tanıtılması için önemli olanaklar sunan Cityscape Global'ın bu seneki ‘Onur Ülkesi' olan Türkiye, fuara özel bir programla katılıyor. Etkinlik kapsamında, GYODER de Türkiye'deki gelişmeleri anlatmak üzere Dubai'de aktif bir rol oynayacak. Türkiye'den çeşitli kurumların fuara geniş katılımının yanı sıra iki panel gerçekleşecek; Oturum Başkanlığını GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe'nin üstleneceği 3 Ekim tarihli ilk panelde, Avi Alkaş, Alaeddin Babaoğlu ile birlikte Melkan Gürsel Tabanlıoğlu konuşmacı olarak yer alacak.

Programa dair ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :