2009 Mies van der Rohe Ödülü Adayları Açıklandı

mimarizm.com / 02 Ocak 2009
Her iki yılda bir dağıtılan Mies van der Rohe Ödülü'nün 340 adayı açıklandı. Avrupa Komisyonu ve İspanya merkezli Mies van der Rohe Vakfı tarafından ortaklaşa verilen ödül, Avrupa'nın en yüksek meblağlı mimarlık ödülleri programı olma özelliğini taşıyor.

1987 yılında faaliyete geçen ve sahibine 60 bin Euro değerinde para ödülü kazandıran Mies van der Rohe Ödülü, ‘Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü' olarak da biliniyor. Mimarlık alanında mükemmelliği tanımak ve takdir etmek üzere gerçekleştirilen ödül programı, aynı zamanda Avrupalı profesyonellerin yeni fikir ve teknolojilerin geliştirilmesi için teşvik edilmesini öngörüyor.

Bu sene 11'incisi dağıtılacak Mies van der Rohe Ödülü'ne ek olarak ‘Umut Vaadeden Mimar Özel Mansiyonu' adı altında 20 bin Euro'luk ikinci bir ödülün de verileceği programda, bu sayede pratiğe yeni adım atanların cesaretlendirilmesi amaçlanıyor.

Mies van der Rohe Ödülü 2009'a gönderilen ve büyük ödül için yarışacak olan projeler arasında Türkiye'den de yedi mimarın tasarımları yer alıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık'ın DMC Ankara, Sanal Mimarlık'ın Levent Socialclub, Emre Arolat ve Nevzat Sayın'ın santralistanbul, Şevki Pekin'in Zeytin Bahçesinde Ev, YPT 'nin Teni Evleri, Trafo Mimarlar'ın Tekfen Yalıkavak Evleri ve Oteli projesi ile Semra Teber Yener'in ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Yurt Blokları projesi, prestijli ödülün 2009 sahibi olmak için finale çıkmayı bekleyecek. Adaylar arasında FOA'nın Ümraniye'de gerçekleştirdiği Meydan Alışveriş Merkezi de bulunuyor.

2009 Şubat'ta jüri üyelerinin değerlendirmesi ile beş finalistin ve seçkiye giren yapıların açıklanacağı ödül programının kesin sonuçları ise, uzun ve hummalı bir sunum sürecinin ardından Mayıs ayında duyurulacak. Tüm finalist ve seçki eserlerinin hazırlanacak yayında yerlerini bulacağı organizasyon, ödül sahibini de kendi yapısında basına açıklayarak onurlandıracak. Ödül töreni ise Barselona'da Mies van der Rohe Pavyonu'nda gerçekleştirilecek.

Mies van der Rohe 2009'un adaylarının tamamını incelemek için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :