Tabanlıoğlu Japonya'daki Stadyum Yarışmasında Finale Kaldı

mimarizm.com / 30 Ekim 2012

Japonya'da yapılacak yeni ulusal stadyum için açılan yarışmada finale kalan 11 mimarlık ofisi arasında Tabanlıoğlu Mimarlık da yer alıyor. UNStudio, Zaha Hadid, Toyo Ito, SANAA gibi güçlü isimlerin finale kaldığı yarışma önümüzdeki ay (Kasım 2012) sonuçlanacak.

'New National Stadium International Design Competition' adlı yarışmanın ilk aşama sonuçları, 16 Ekim 2012 tarihinde yapılan değerlendirme toplantısında belirlendi. Yeni Ulusal Stadyum'un rekontrüksiyonu için açılan iki aşamalı yarışmaya başvuran 46 proje arasından 11'i finale kalmayı başardı.

Final jürisi, 7 Kasım'da yapılacak yarışmada, ilk üçe kalan projeler ödüllendirilecek. Yarışmanın internet stesinde yapılan duyuruda, kazananların, Kasım ayı ortasında yapılacak ödül töreninde açıklanacağı belirtiliyor.

Jüri Başkanı Tadao Ando'nun, yarışmaya ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:

"Yapımından yarım yüzyıl sonra yeniden inşa edilecek olan Japonya Ulusal Stadyumu için açılan yarışmada; teknoloji ile çağımızın aklını harmanlayan kaliteli bir mimarlık ürünü elde etmeyi amaçladık. Çağrımız sonucunda, elimize çok sayıda hevesli proje ulaştı.

Yeni Ulusal Stadyum'un pek çok zorlu probleme çözüm getirmesini bekliyoruz. Yarışmacılar, dar bir alanda 80 bin kişiyi ağıralaması gereken zor bir proje alanı ile karşı karşıya.

Projenin, stadyum çevresindeki trafiği düzenlemenin yanı sıra, geniş insan kitlelerinin dolaşımını yöneterek izleyici için heyecan verici bir deneyim yaratması ve gerek sportif gerekse kültürel etkinliklere ayak uydurabilecek, çok programlı, çok katmanlı çatısı ile yüksek teknolojisini göstermesi bekleniyor. 

2019 Dünya Rugby Kupası ile birlikte ziyarete açılması planlanan stadyumun takvimi de bu bağlamda hayli zorlayıcı...

Birinci aşamada başvuruları çok farklı kriter üzerinden değerlendiren jüri, yukarıda belirtilen zorluklara ve yeni çağa yanıt verebilecek mesajlar içerdiği düşünülen 11 projenin finale kalmasına karar verdi. Dünyamızın yeni çağı için standart oluşturacak bu mimarlık ürününün en kısa zamanda hayat bulmasını diliyoruz."

Japonya Spor Konseyi tarafından düzenlenen yarışma sonucunda inşa edilecek yeni stadyumun, 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Yeni Ulusal Stadyum, Japonya'nın 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapması durumunda, hem Olimpik hem de Paralimpik Oyunlar'ın ana mekanı olarak kullanılacak.

2019 Dünya Rugby Kupası'nı ağırlayak olan stadyumun; FIFA Dünya Kupası, Dünya Atletizm Şampiyonası, uluslararası konserler ve önemli kültürel etkinlikleri de ağırlayabileceği bildiriliyor.


Finalistler şöyle sıralanıyor:


Cox Architecture pty Ltd
Alastair Ray Richardson (Avustralya)


Populous
Rod Sheard (Büyük Britanya)


UNStudio / Yamashita Sekkei Inc.
UNStudio VAN BERKEL EN BOS U.N. STUDIO B.V (Hollanda)


Zaha Hadid Architects
Zaha Hadid (Büyük Britanya)


TABANLIOĞLU Architects Consultancy Ltd
İhsan Murat Tabanlıoğu (Türkiye)


DORELL.GHOTMEH. TANE / ARCHITECTS A+ARCHITECTURE

Tsuyoshi TANE (Fransa)


Azusa Sekkei Co., Ltd
Fumihiko Sugitani (Japonya)


Toyo Ito Associates, Architects
Toyo Ito (Japonya)


SANAA + Nikken Sekkei Ltd
Kazuyo Sejima (Japonya)


gmp.International GmbH
Hubert Nienhoff (Almanya)


Mitsuru Man Senda and Environment Design Institute
Junko Senda (Japonya)


Projelere ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :