European Property Awards'tan Türkiye'ye 70 Ödül

mimarizm.com / 06 Ekim 2015


Londra'da düzenlenen ve 25 ülkeden yüzlerce projenin değerlendirildiği European Property Awards (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri)'nin 2015 yılı kazananları belli oldu.


Mimarlık, İç Mekan Tasarımı, Geliştirme, Gayrimenkul kategorilerinde düzenlenen ve toplam 48 alt kategoriden oluşan European Property Awards - EPA (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri)'nin 2015 yılı kazananları 22 Eylül'de Londra Grosvenor House Hotel'de düzenlenen törende açıklandı.

Dünyanın önde gelen inşaat ve gayrimenkul firmalarını bir araya getiren törende, gayrimenkul endüstrisinin önemli profesyonelleri ve uzmanlarından oluşan 70 jüri üyesinin oyları ile belirlenen ödüller sahiplerine takdim edildi. Ödüllü projeler ve firmalar International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri)'ne katılma hakkını kazandı.

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri, gayrimenkul endüstrisini prestij ve mükemmeliyetle buluşturmak ve bu alanda uluslararası standardın oluşmasına öncülük etmek amacıyla 1995 yılından bu yana düzenleniyor. Avrupa'da ticaret ve konut alanında yapılan projelere verilen EPA ödülleri, çeşitli kategorilerde en iyi seçilen projelere Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri'ne katılma şansı da sunuyor. Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri, Afrika, Asya-Pasifik, Arabistan, Kanada, Karayipler, Orta ve Güney Amerika, Avrupa, İngiltere ve ABD olmak üzere 10 coğrafi bölgede, nitelikli konut ve ticari gayrimenkul projelerinin geliştiricilerini, mimarlarını ve iç mimarlarını, ayrıca ülkelerinde en başarılı performansı gösteren gayrimenkul danışmanlarını ödüllendiriyor.

International Property Awards Başkanı Stuart Shiled, ödül sahiplerini tebrik ederken "Avrupa'daki mimarlar bir kez daha muhteşem tasarımlar ortaya koydular. Özenle planlanmış ve tasarlanmış bu projeler fonksiyonel, sürdürülebilir, mükemmel yaşam çalışma ve eğlence alanları yaratacak" dedi.


iki design group 9 ödülle rekor kırdı

Aldığı ödüllerle uluslararası çapta tanınmış mimarlık ofileri arasına giren iki design group, European Property Awards'tan yine ödülle döndü. Murat Kader ve ekibi aldıkları dokuz ödülle geceye damgasını vurdu.

iki design group yönetici ortağı Y. Mim. Murat Kader, Londra Grosvenor House Hotel'de düzenlenen törende 6 projeye ait 7 ödülü ulusal, 2 ödülü de uluslararası kategoride alarak ödül sayısını 41'e çıkardı. Ödül alan projeler ise Bursa Kültür Park Tiyatrosu, Vadistanbul Bulvar, Borsa İstanbul, Kıbrıs Hotel, Piyalepaşa İstanbul, Maslak Rezidans Kuleleri olarak sıralandı.

Piyalepaşa
Piyalepaşa İstanbul

Bursa Kültür Park Tiyatrosu "En İyi Aktivite/Eğlence Alanı Mimarisi" kategorisinde; Vadistanbul Bulvar "En İyi Ofis Mimarisi" kategorisinde; Borsa İstanbul "En iyi Ofis Mimarisi" kategorisinde; Kıbrıs Hotel "En İyi Hotel Mimarisi" kategorisinde ve Piyalepaşa İstanbul "En İyi Karma Kullanım Mimarisi" kategorisinde Highly Commended ödüllerine değer görülürken; Vadistanbul Bulvar "En İyi Perakende Mimarisi" kategorisinde; Maslak Rezidans Kuleleri ise "En İyi Çok Katlı Konut Mimarisi" kategorisinde "5 Yıldız" ödülü ile onurlandırıldı.

Bunun yanı sıra Vadistanbul Bulvar "En İyi Perakende Mimarisi" kategorisinde ve Maslak Rezidans Kuleleri "En İyi Çok Katlı Konut Mimarisi" kategorisinde Avrupa'nın en iyisi olarak tanımlanarak 2 sürpriz ödül daha getirdi. Böylece Vadistanbul Bulvar ve Maslak Rezidans Kuleleri projeleri ile iki design group Aralık ayında Londra'da gerçekleşecek olan International Property Awards'ta dünyanın en iyileri ile yarışmak üzere aday gösterildi.

Y. Mim. Murat Kader, kazanılan başarı ile ilgili olarak, "Büyük ödül için Londra'ya gidiyoruz, bu başarı bir mimar için elbette mutluluk verici; fakat beni asıl gururlandıran iki design group olarak genç mimarlarımıza örnek olacak başarılar yakalayarak, mimari platforma adımızı yazdırmış olmamız" açıklamasında bulundu.


Anadolu Gayrimenkul'un ilk projesi AND'ye 4 ödül


Anadolu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Anadolu Gayrimenkul, ilk projesi AND ile European Property Awards'tan toplam 4 ödülle döndü. Ödül programında AND; Ticari Yüksek Bina, Ofis Geliştirme, Ofis Mimarisi ve Ticari Renovasyon ve Yenileme kategorilerinde 4 ödüle layık görüldü. AND aynı zamanda 3 kategoride "5 Yıldız" ile ödüllendirilerek International Property Awards'a katılma hakkı kazandı.


İstanbul Kozyatağı'nda, metronun hemen yanında ve ana ulaşım aksı E-5 üzerinde konumlanan AND, 74 bin metrekare inşaat alanı ve yaklaşık 36 bin metrekare kiralanabilir alana sahip, deniz manzaralı katların da yer aldığı toplam 25 kattan oluşuyor. Her biri 4m yüksekliği ile ferah bir çalışma ortamı sunacak projede, aynı zamanda çift kat yüksekliğine sahip kat bahçeleri yani ‘AND Village' ile projenin belli katlarında müstakil bir villa ortamı sunuluyor.


DererOmay uluslararası ödüllerini artırıyor

DererOmay Mimarlık ise, Genel Energy Ofis projesi ile European Property Awards 2015'in "İç Mekan Ofis" kategorisinde "Yüksek Övgüye Değer" (Highly Commended) ödülüne layık görüldü. Londra'da düzenlenen törende ödül, DererOmay Mimarlık kurucuları Batu Derer ve Emre Omay'a takdim edildi.


Genel Energy ofis projesi

DererOmay Mimarlık geçtiğimiz Nisan ayında, Genel Energy Ofis projesi ile İtalya'da aldığı ödülle adından söz ettirmişti. Firma A'Design Award & Competition 2015 kapsamında "İç Mekan, Perakende ve Sergi Tasarımı" kategorisinde ödülle layık görülmüştü.


Manço Mimarlık tasarımı Akplaza İş Merkezi'ne "Yüksek Övgü"

Akplaza İş Merkezi de Avrupa Gayrimenkul Ödülleri'nin "Ofis Geliştirme – Türkiye" kategorisinde "Yüksek Övgüye Değer" (Highly Commended) ödülünü kazandı.

Akdağlar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Akdağ'ın da hazır bulunduğu törende ödülü, Manço Mimarlık Yönetici Ortağı Ali Manço Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri Başkanı Stuart Shield ve Birleşik Krallık Lordlar Kamarası'ndan Earl of Caithness Malcolm Sinclair'den aldı.

Ödülün verilmesi ardından yapılan söyleşide Manço, projenin neden ödüle layık görüldüğünü, "Akplaza bulunduğu Piyalepaşa Bulvarı hattının kentsel dönüşümündeki en önemli kilometre taşlarından biri. Ayrıca sürdürülebilirlik anlamında kent merkezindeki terk edilmiş bir sanayi arsası üzerinde enerji ve su tasarrufu sağlayan bir yeşil bina olarak geliştirildi. Tüm bunların yanında üstün mimari tasarım niteliği ile de benzerleri arasında öne çıkan bir proje oldu." sözleri ile ifade etti.


Akdağlar İnşaat tarafından geliştirilen ve Manço Mimarlık tarafından tasarlanan Akplaza İş Merkezi toplam 50.000m2 inşaat alanına sahip. BREEAM Yeşil Bina sertifikalı, A+ bir ofis yapısı olarak 2015 yılında tamamlanan yapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bütünüyle kiralandı. Akplaza, sürmekte olan ofis alanları dekorasyon çalışmaları bitince uluslararası ödül sahibi bir kamu binası olarak İstanbul halkının hizmetinde olacak.


Villa projeleri Tasarımca'ya 2 ödül getirdi


Tasarımca Design Office ise, Avrupa Gayrimenkul Ödülleri'nde Sasalı Villa I ve Urla Villa projeleri ile "İç Mekan, Özel Konut Türkiye" kategorisinde "Yüksek Övgüye Değer" ödülüne değer bulundu.


2008 yılında Sasalı'da 550 m²'lik bir alana inşa edilen Sasalı Villa I projesinde minimalizmin etkisi ön planda tutuldu. Cephelerdeki açıklıklarla, gün ışığından maksimum seviyede yararlanmak hedeflendi ve bu doğrultuda galeri boşluğuna bir ışıklık yapıldı. Tüm mekanlarda kullanılan mobilyalar işlevsellik ön planda tutalarak kullanıcı isteğine uygun olarak tasarlandı ve üretildi.


2010 yılında Urla'da 600 m²'lik bir alana inşa edilen Urla Villa projesi, eşsiz deniz manzarasına odaklı tasarlandı. Seyir terası tasarlanan villada ahşap ön planda kullanıldı, tüm mekanlarda kullanışlılığa ve konfora önem verildi. Tasarlanan kış bahçesiyle güneş ışığının hakim olduğu bir alan yaratıldı ve böylece mekan daha sıcak bir atmosfere sahip oldu. Diğer Tasarımca projelernde olduğu gibi bu mekandaki tüm mobilyalar, kapılar ve mutfak da özel tasarım ürünü.


Sonraki sayfada:

Türkiye'den ödüle değer bulunan proje ve firmaların listesi


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :