"Ya emekli olacaksınız ya da büyüyeceksiniz"

10 Nisan 2015

Ofisinizle ilgili Hakkında yazısında "Paylaşarak ve beraber üreterek genişlemeyi ana amaç olarak benimsemiş" ifadesi yer alıyor. Buradaki genişleme vurgusu hala geçerli mi?

GT:
Onu 2000'de yazmıştık, yeterince genişledik (gülüyor).

BT: Büyümek çok elimizde olan bir şey değil. Sistem sizi oraya doğru itiyor. Ya emekli olacaksınız ya da büyüyeceksiniz. Genişlemek tabi ki önemli. Beraber iş yaptığımız ekipler de artsın, biz de artalım. Hayata ancak daha fazla kişiyle paylaşarak temas edebiliyoruz, o zaten vazgeçilmez bir şey. Her gün hayatımıza biri girsin, onunla beraber bir şey yapalım. Ama Güzey Mimarlık'ın oradaki hedefi bunu illa mimarlık içinde yapmak değil. Sosyal herhangi bir alanda da genişleyip paylaşabiliriz. Yeni bir proje yapmaya çalışırken, bununla ilgili kişilere çok rahat ulaşmamızın sebebi de o. Beraber paylaşmak çok önemli, daha fazla kişiyle paylaşmak daha önemli. "Dehşet binalar yapalım, mimarlık tarihine ismimiz kalsın" gibi bir idealimiz yok yani. Güzel güzel yaşayalım, burada beraber ürettiğimiz insanlar mutlu olsunlar, daha ne olacak?

Az önce "İnsanlar burada bir şey üretsinler ve istiyorlarsa kendi kanatlarıyla da uçsunlar" demiştiniz.

BT: Tabi, isterlerse kendi ofislerini açsınlar, benim bütün tecrübemden yararlansınlar. Benimle beraber iş yaptıkları sürede kurulan ilişkileri kullansınlar…

Yani yetişen işgücünün kaçmasından yakınan ofislerden değilsiniz...

BT:
Evet ilk başta dokunuyordu. Mesela 2-3 sene önce çok sevdiğimiz bir arkadaşımız aşık oldu ve taşındı. Evet, biz onunla çok mutluyduk ama aşık oldu, ne yapabiliriz? Bizde kalmak isteyen herkes tabi ki kalır. Ama burada alacağı belli bir şey varken dışarıda kocaman bir dünya var. Niye bütün hayatını bizimle geçirsin ki? Benden alabileceği her şeyi alsın, bilgi olarak alsın, çevre olarak alsın, benim çalıştığım firmayla ilişki kursun, gitsin o işi yapsın. Böyle olması lazım, doğalı bu.

EA: Burada hepimiz birbirimizi eğitiyoruz, birbirimizden bir sürü şey öğreniyoruz. Yeni gelen de olsa, en eskiler de olsa. Belli bir aşamadan sonra buradan ayrılanlara üzülmemek mümkün değil ama işin doğasında olan bir şeye karşı çıkmanın anlamı yok. Hatta biri çıkıp da büro kurmak istediğini söylerse onu destekleriz de. Bu gayet doğal ve olması gereken bir şey. Belki biz başka bürolarda uzun yıllar çalışmayıp direkt kendi ofisimizi kurduğumuz için böyle düşünüyoruzdur. Diğer bürolardaki insanlar nasıl çalışır, buna nasıl bakarlar, onları çok bilmiyoruz. Kendi kendimize, kendi meşrebimizce bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Son olarak önümüzdeki döneme ait planlarınızı da öğrenebilir miyiz?

EA:
2008 krizini de sayarsak çok feci dönemler atlattık. Şimdi yurtdışı işlerinde belli bir aşamaya geldik. İlk hedefimiz mevcut durumumuzu devam ettirmek. Bu arada Rusya dışında değişik yerlerden değişik projeler  alırsak o da bizim için iyi olacaktır.

GT: Sürekliliği sağlamak, daha az çalışarak daha kaliteli iş yapmak. Hatta Tolga'nın (Özçelik) azcalis.blogspot.com.tr diye bir bloğu var (gülüyor). Şu anda en büyük hedeflerimizden biri ekolojik bir binayı uygulama aşamasına gelmek. LEED sertifikalı bir binanın uygulaması için çalışmaya başladık. Bu konuda uygulamaya geçersek çok sevineceğiz.


Güzey'den DP+Güzey'e...
Rusya'yı Anlamak ve İnşa Etmek
Ortak Akıl ve Paylaşım Her Yerde...
DP+Güzey Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :