Tarihi Kente Modern Bir Dokunuş: Kiev Hotel

mimarizm.com / 19 Ocak 2015


DP+Güzey Mimarlık tarafından tasarlanan Kiev Hotel, tarihten ilham alan referanslarıyla, şehrin hem sosyal hem de coğrafi canlılığına eklemlenerek, tarihe duyulan saygıyı ve geleceğe olan heyecanı bir arada yaşatmayı hedefliyor.


Dünyanın birçok ülkesinde projeler üreten DP+Güzey Mimarlık'ın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, tarihi kent dokusu içerisinde geliştirdiği şehir oteli projesi Kiev Hotel , günümüz çağdaş estetiğine uygun bir anlayışla, tarihle olan bağlarını koparmadan çevresiyle uyum içinde varolmayı amaçlıyor.

3300 m2 taban alanına ve toplam 30.950 m2 büyüklüğe sahip proje, Dinyeper nehri kıyısında yeşil bir alan içerisinde yer alıyor ve kent meydanı ile ilişkili bir noktada inşa edilmeye hazırlanıyor.
Yere özgü çağdaş tasarım

Konsept proje tasarımı DP+Güzey Mimarlık ve Cumhur Keskinok'a ait olan Kiev Hotel projesi, köklü geçmişi ile Slav kültürünün önemli başkentleri arasında yer alan Kiev'in, bozulmamış tarihi dokusu içerisinde, çağdaş normların hakim olduğu ve tarihe sırtını dönmeyen bir tasarım anlayışı çerçevesinde ele alınmış.

Yeni kent planı ve içeriği ile ilgili gerekli bilgiler ve bölgedeki genel kentsel kararlar temel alınarak başlanan tasarımda, proje arazisine çok yakın konumdaki Nativity of Christ Kilisesi ve bölge için önemli, sık kullanılan ve içerisinde bir kilise ile füniküler istasyonunun bulunduğu meydan ile hem görsel hem de kültürel anlamda bağ kurulmaya çabalanmış.DP+Güzey Mimarlık, şehir silueti açısından da önemli bir noktada konumlanacak olan Kiev Hotel için monolitik bir yapı kurgusu yerine, kentle birlikte hareket eden parçalı bir kompozisyon tercih etmiş. Siluet kararlarında yerel bağlamı ön plana alan tutumunu kütle kompozisyonunda da devam ettiren DP+Güzey Mimarlık, yapının çevresi ile kurduğu ilişkiden yola çıkarak, insan ölçeğini maksimum ölçüde korumak amacıyla, yapının yüksekliğini meydandan başlayan geri çekilmelerle kademelendirmiş. Bu kademelenme ile oluşan teraslar, genel kullanıma açık mekanların fonksiyonlarına entegre edilerek, kullanıcıların eşsiz kent manzarasını deneyimlemesine olanak sağlayacak şekilde değerlendirilmiş.Eskinin içindeki yeni

Kütle kurgusunda sürdürdüğü tasarım anlayışını, malzeme seçimlerinde de devam ettiren DP+Güzey Mimarlık'ın projesinde, kent siluetinin devamlılığı için kurgulanan parçalı yapı kütlesi, malzeme seçimiyle de fonksiyonel olarak karakterize edilmiş. Kiev kentinin klasik taş dokusu, modern bir tavırla yorumlanarak, yatayda ve düşeyde farklı yerleşimlerle, kütleler arasındaki uyumu bozmayacak şekilde cepheye aktarılmış ve kütlelerin birbirinden ayrışması sağlanmış. Yapının merkezindeki kütle, cam malzeme kullanılarak vurgulanmış ve cam yüzeyler bir yandan yoğunluğu ve derinliği belirlerken, diğer yandan yapı hareketlerinin devamlılığını, şeffaflığını ve parçaların birbiriyle olan bağlantısını sağlamış.Kiev Hotel projesinde yer alan farklı büyüklüklerdeki 252 oda, hem fonksiyonel olarak, hem de niteliksel gereksinimler kapsamında kütle içerisine özenle yerleştirilmiş. DP+Güzey Mimarlık, proje dahilindeki bazı odaların, gerektiğinde ortak kullanılarak büyümesine olanak sağlayan bir sistemle esnek bir tasarım anlayışı geliştirmiş. Projede birbirinden farklı konseptlerde restoranlar, kafeler ve spor salonunun yanı sıra, ofis ve toplantı salonu olarak hizmet veren birimler de yer alıyor.

DP+Güzey Mimarlık tasarımı Kiev Hotel projesi, genel konsept yaklaşımı, kütle kompozisyonu ve malzeme seçimleriyle kent dokusuna yabancılaşmayan ve modern dokunuşlarla kendini belli eden tavrıyla ‘yeni' olmayı amaçlayan bir proje olma özelliği taşıyor.


DP + Güzey Mimarlık hakkında:

2000 yılında Ankara'da kurulan Güzey Mimarlık ile Moskova merkezli Different Perspectives'in 2010 yılında birleşmesiyle temelleri atılan DP+Güzey Mimarlık, Mimar Haldun Eralp Akçakoca ve Mimar Bora Tubay kaptanlığında, Türkiye'nin yanı sıra, yerel yetkilere sahip olduğu Rusya ve Libya başta olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesinde, gerek kendi kadroları gerekse beraber çalıştığı ekiplerle uluslararası standart ve normlarda projelere imza atıyor.Bora Tubay ve Haldun Eralp Akçakoca


Moskova ve Ankara'daki ofislerinde yaklaşık 45 kişilik profesyonel ekibiyle çok farklı alanlarda tasarım ve uygulamalar yapmış olan DP+Güzey Mimarlık, ortaya çıkacak ürünün kalitesinin tüm inşaat süreçlerinde ekibin bir parçası olarak işin içinde bulunmasıyla artacağına inanıyor, yapılanmasını bu şekilde organize ediyor.

Ortak akla ve kolektif düşünceye dayalı mimarlık pratiğine değer vererek, etkileşime dayanan bir öğrenme ve üretme süreciyle çözüme ulaşmayı önemseyen DP+Güzey Mimarlık her tasarım problemini yeni bir karşılaşma, yeni bir yol ve arayış olarak görüyor...


İlişkili Haberler
Güzey'den DP+Güzey'e...
İlişkili Haberler
Rusya'yı Anlamak ve İnşa Etmek
İlişkili Haberler
Ortak Akıl ve Paylaşım Her Yerde...
İlişkili Haberler
DP+Güzey Ekibi
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :