Minvodu Expo Center

Güzey Mimarlık / 19 Ağustos 2014
Ankara merkezli Güzey Mimarlık ile Moskovalı Different Perspectives (DP) işbirliğinde tamamlanan ilk yapılardan Minvodu Expo Center, Mineralnye Vody bölgesinin yeni çekim merkezi olmaya aday bir fuar yapısı.

Çok amaçlı fuar salonu, fuaye, konferans ve toplantı salonları, ofisler, yeme-içme avlusu ve yükleme-depolama alanlarını içeren karma proje, tek ve kesintisiz bir biyonik metal kabuk altında toplanacak şekilde tasarlanmış.

Projenin hikayesini aktarmak üzere sözü tasarım ekibine bırakıyoruz...

* * *

 

Kafkasya'nın Kalbinde Depreme Meydan Okuyan Bir Yapı

 

Kafkasya bölgesini kalkındırma amaçlı yatırımların en iddialısı olan Minvodu Expo Center projesi, DP + Güzey Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. Projenin yatırımını Rusya Federasyonu Bölgesel Kalkınma Ajansı üstlenmiş, yapının uygulama işleri ise EMT İnşaat tarafından yapılmıştır.


Büyük görsel için tıklayınız.

 


Büyük görsel için tıklayınız.

 

Minvodu Expo Center, 2000 yılında Ankara'da kurulan Güzey Mimarlık ile 2010'da Moskova'da kurulan Different Perspectives birlikteliğinin tamamlanmış ilk yapılarındandır. 2012 yılında Rus mimar Philip Nikandrov ile birlikte tasarımına başlanan yapının, 2013 yılında projelendirme sürecine paralel olarak inşaatına geçilmiştir. Projenin resmi açılışının 2014 sonbaharında yapılması planlanmaktadır.

 

Konsept tasarım, mimari, statik, mekanik, elektrik vb. tüm disiplinleri içeren ön ve uygulama projelerinin yanı sıra, saha müellifliği hizmeti de DP + Güzey Mimarlık tarafından gerçekleştirilmiştir. İç mimari projeleri ise Crea+ & Tümer Onaran tarafından yapılmıştır. Toplamda 34.500 metrekarelik kapalı alana sahip olan yapı, gerek benzersiz ve cesur formu gerekse içerdiği fonksiyonların karmaşıklığı ve çeşitliliği açısından kayda değer özellikte bir projedir.

Minvodu Expo Center, 10.000 metrekare büyüklüğündeki çok amaçlı fuar salonunu, fuaye, konferans ve toplantı salonlarını, ofisleri, yeme-içme avlusunu ve yükleme-depolama alanlarını tek ve kesintisiz bir biyonik metal kabuk altında toplayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Yapının çok amaçlı fuar salonu, uluslararası standartlarda bir 'expo center'dır. Deprem bölgesindeki bir yapı için 75 metre gibi oldukça büyük bir açıklık geçen 10.000 metrekare büyüklüğündeki fuar salonu, sergilerin yanı sıra, konferans, sinema, konser, banket gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapabilecek esnekliktedir. Faaliyetlerin eş zamanlı gerçekleştirilmesine olanak sağlamak üzere 13 metre yüksekliğinde hareketli bölme duvarlar aracılığıyla 1.500 ila 3.000 metrekarelik salonlara ayrılabilmektedir. Konferans ve sinema gibi etkinlikler için ise 5.000 kişi kapasitesi olan hareketli tribünler kullanılmıştır.

 

Dinamik bir forma sahip yapının kabuğu metal konstrüksiyon olup, kat döşemeleri ve düşey taşıyıcı elemanları betonarmedir. Binanın hem çatısını hem cephesini oluşturan kavisli yüzeyler tek yönde tamamen derzsiz, 1 metre genişliğinde alüminyum levha ile kaplanmıştır. Binanın kuzey yönündeki ön cephesi fuayeye ışık alması amacıyla tamamen cam olarak tasarlanmış olup, dalgalı ve eğimli bir forma sahiptir.


Büyük görsel için tıklayınız.

 

Kapalı alanların yanı sıra yaklaşık 20.000 metrekare açık sergi ve etkinlik alanı, 1.000 araçlık açık otoparkı ile bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulacağı düşünülen ve gelecek yıl birçok farklı endüstriden fuar ve sergiye ev sahipliği yapacak olan Minvodu Expo Center, bölge için önemli bir çekim merkezi ve yapı olmaya adaydır.

 


Proje Künyesi

Proje Adı: Minvodu Expo Center
Proje Yılı: 2012
Yapım Yılı: 2014
Proje Yeri: Mineralnye Vody, Rusya
Proje Büyüklüğü: 34 000 m2
Proje Ekibi: DP+Güzey Mimarlık & Philip Nikandrov
İç Mimari: Crea+ & Tümer Onaran
İşveren: Rusya Federasyonu Bölgesel Kalkınma Ajansı
Ana Yüklenici: EMT


Plan, kesite ve görünüşlere ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Güzey'den DP+Güzey'e...
Rusya'yı Anlamak ve İnşa Etmek
Ortak Akıl ve Paylaşım Her Yerde...
DP+Güzey Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :