"Uygulanmayan yarışma projesi, sonraki etapları deneyimlemekten yoksun bırakıyor"

06 Haziran 2013

Ofisin kuruluş aşamasında 13 yarışmadan 12 ödül elde ediliyor. ERA artık büyük bir ofis ve çok fazla projeyle meşgul. Şu anda yarışmalara nasıl yaklaşıyorsunuz? En son Zorlu Center'ın davetli yarışmasına katıldınız sanırım.

Aslında yarışmalara çok nadiren katılıyoruz. İlgimizi çeken İzmir'deki opera yarışması vardı, ona da yoğunluktan ötürü katılamadık. Türkiye'de çoğunlukla belediye hizmet binaları için yarışmalar açılıyor. Orada da belli başlı kalıplar var. Talep edilen yapısal programları yan yana koyduğunuzda hep aynı içerikle karşılaşıyorsunuz. Yarışma için tekrar tekrar aynı tarz proje üzerinde çalışmayı pratik olsa da çok ilginç bulmuyorum. Ödül veriliyor, herkes plaket alıyor ama o yeterli değil. Bu durumun yarışmaya katılanlar açısından da bir noktadan sonra çok geliştirici olamadığını düşünüyorum. Çünkü o fikirleri üretenler, yarışmanın sonucunda kazanan proje inşa edilmediği zaman, projenin sonraki etaplarını deneyimlemekten yoksun bırakılıyorlar. Halbuki bir sonraki etapta maliyet, mekan, malzeme anlamında gidilmesi gereken yol oldukça uzun.Zorlu Center bizim için biraz daha farklı bir örnekti çünkü o tür karma proje pek yoktu. 2007'den itibaren başka karma projeler de yapılmaya başladı. Zorlu Center, Türkiye'deki yapılaşma açısından ilginç bir tecrübeydi. Doğrusunu söylemek gerekirse kolay bir proje de değildi. Bunun dışında, geçenlerde davetli bir teknopark yarışmasına katıldık.

Peki yurtdışındaki yarışmaları takip ediyor musunuz?

Evet ama ürettiğimiz projelerin ebatları sebebiyle proje süreleri oldukça uzun zamanlara yayılmakta. Senelere yayılabilen bir zaman diliminden bahsediyoruz. Bundan ötürü de çoğu zaman yarışmalara vakit ayırmak zor olabiliyor. Son dönemde daha çok Çin'deki davetli yarışmalara katılıyoruz. En son Dünya Bankası'nın Pekin Üniversitesi ile sürdürülebilir tasarımlar üzerine gerçekleştirdiği eski yapıların dönüşümü ile ilgili bir yarışmaya katıldık. İleride de bunun gibi biraz sıradışı yarışmalarla ilgilenmeyi hedefliyoruz.


Kırk Yıllık Ofise Taze Kan için Yurtdışı Deneyimi
Kıtalararası Organizasyon, Yerel İşgücü
Gerçekleşen Hayaller, Yeni Hedefler
Söz ERA Ailesinde...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :