"Uluslararası baskı İspanyol hükümetine geri adım attırabilir"

11 Mart 2010

Bon Pastor için öngörülen proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben mimar değilim, projeyi teknik olarak değerlendirmek de benim uzmanlığım değil, fakat teknik anlamda dünyanın en harika projesi olsa bile insanları yerinden eden bir proje benim için temelde yanlış bir projedir.

Bon Pastor'da olanları, benzer bir süreci yakından takip etmiş biri olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nasıl ki Sulukule'de olanları suç ve fuhuş ortadan kalktı, devlet Sulukule'yi adam etti, devlet insanlara düzgün konutlar verdi, diye değerlendirenler varsa Bon Pastor için de böyle düşünenler var. Bon Pastor'da yapılan şeyin kültürlerarası iletişimi arttırma çabası olduğunu ve mahallenin etnik bir getto gibi içine kapanmasını engelleyen bir proje ve sosyal mekânsal ayrışmaları azaltan bir müdahale olduğunu söyleyen plancılar da mevcut. Bunlar projenin tam olarak İspanya'nın etnik bölünmüşlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik bir barış projesi olduğunu iddia ediyorlar. Fakat bizim gördüğümüz kadarıyla proje pek barışçıl değil.

Kent merkezinde kalan alanların değer kazanması ile birlikte, bu değeri karşılayabilen insanların kullanıcı olması, karşılayamayanların da zamanla kiracılık haklarından vazgeçerek başka bir yere taşınmaları sürecini beraberinde getiren müdahale yerel halkı uzun vadede yerinden edecek.

Bon Pastor temsilcileri uluslararası alanda baskı oluşturmayı ve bu baskı aracılığıyla da hükümetin geri adım atmasını amaçladıklarını söylüyorlar. Sulukule sürecinde de bu denenmişti ve Sulukule'nin bilinirliği artmıştı, fakat oluşan baskı yöneticilere geri adım attırmamıştı…

Bon Pastor sürecinde beni en çok şaşırtan meseleye karşı üniversitenin, meslek odalarının ve sivil toplumun yaklaşımı oldu açıkçası. Oradaki desteğin Türkiye'dekinden az olması enteresan…

Söylediklerine göre konu ile ilgili ülkelerinde gündem yaratamıyorlar. Medya konu ile ilgili haber yapmıyor. Dolayısıyla onlar da uluslararası kamuoyuna yöneliyorlar.

Biz önce yurtiçinde meselenin bilinirliğini arttırıp daha sonra uluslararası alanda destek aramıştık. Sulukule'de gerçekten çok başarılı bir direniş örgütlenmişti ve süreç ses getirmişti. Tuhaf olan bu kadar büyük sesin hükümetin bir kulağından girip diğerinden çıkmış olmasıydı Türkiye'de… Fakat Bon Pastor'da bu kadar büyük bir baskı oluşturulabilirse İspanyol hükümetinin geri adım atacağını düşünüyorum ben.


Antropolog Stefano Porteli ile...
Sandra Capdevila ile…
Mimar Emanuela Bove ile…
Erbatur Çavuşoğlu ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :