Mahalle sakinleri kiracı, belediye ev sahibi

11 Mart 2010

Bon Pastor'un mülkiyet yapısı nasıl?

Bon Pastor'daki bütün ucuz konutlar sosyal konut statüsünde ve yerleşimciler bu evler için kira ödüyorlar. Tek mal sahibi Belediye, daha doğrusu Belediye Meclisi'nin "Patronat Municipal del Habitatge " (Belediye Yaşam Alanı Kurulu) adındaki sosyal konutlar üzerine çalışan enstitüsü.

Mahalle sakinleri burada geçirdikleri zamana ve kazandıkları ücretlere göre hesaplanan sembolik kiralarla burada 5 kuşaktır yaşıyorlar. Fakat yıllardır bu evlerin bakımını kendileri yaptığından ya da evlerle ilgili sorunları kendileri gidermeye çalıştığından pek çok mahalle sakini evlerin, bunların resmi mülkiyetini elinde bulunduran Belediye Meclisi'ne rağmen, kendilerinin olduğunu iddia ediyor.


Fotoğraf: Daniele Veneri

Bonpastor kent arazisi olarak ne zaman değerlenmeye başladı?

Mahalledeki yaşlıların çoğu hemen yakındaki "Can Fabra" adındaki tekstil fabrikasında ya da metal üretimi yapan"La Maquinista" fabrikasında çalışıyordu eskiden. Fakat "Can Fabra" bir halk kütüphanesine "La Maquinista" ise büyük bir alışveriş merkezine dönüştürüldü.

"La Maquinista" 1990'larda alışveriş merkezine dönüştürüldüğünde, pek çok kişi Bon Pastor'deki bu evlerde 21. yüzyıl boyunca bu şekilde yaşamaya devam edemeyeceğini anladı aslında. 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları'nı takip eden bir dönüşümün parçasıydı Bon Pastor. Mahallede aynı zamanda diğer bir büyük etkinliğin, 2004 yılında gerçekleştirilen "Evrensel Kültür Forumu"nun da etkisi altında kaldı ve bu toplantı aslında Besòs nehri etrafında başlatılan kentsel yenileme dalgasına da bahane oldu.

Barselona ile La Sagrera arasındaki yüksek hızlı trenin Bon Pastor'u merkeze yakınlaştırmasıyla birlikte Bon Pastor'un de içine olduğu proje imzalandı ve ucuz konutlar ölüme mahkûm edildi.
Sonra Bon Pastor sakinleri, yirmi yıldan beri kendilerine bu evlerin yıkılması gerektiğinin söylendiğini hatırladı. Bazıları, her zaman bu evlerde bu şekilde oturmaya devam edemeyeceklerini başından beri bildiklerini söylüyorlar.

Resmi olarak Franko'nun diktatörlüğü sona erdiğinden beri, 1970'lerden beri yani, ucuz evlerin yıkılmasına dair bir öneri vardı. Fakat Belediye böyle bir operasyonu gerçekleştirmek için yeterli paraya sahip değildi, bu yüzden 1980'ler boyunca ("demokrasi" geldiğinde), Bon Pastor'un hemen yanındaki mahalle "Baró de Viver"'de 400 ucuz ev yıkılırken, Bon Pastor'da yenilemeye ihtiyacı olan evlerin aileler tarafından onarılması için aileleri finansman bulmaya teşvik etmişti. Bon Pastor sakinleri ile gerçek yıkım hakkindeki görüşmeler 1998'da başladı ve en sonunda 2003 yılında sözleşme imzalandı.


Antropolog Stefano Porteli ile...
Sandra Capdevila ile…
Mimar Emanuela Bove ile…
Erbatur Çavuşoğlu ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :