"Yataydan dikeye geçiş sosyal değişim ile birlikte olmalı"

11 Mart 2010

Bon Pastor ile nasıl ilgilenmeye başladınız?

Barselona'da 2006 yılında mimarlık, şehir planlama, antropoloji ve görsel iletişim gibi farklı alanlardan insanların, kentsel dönüşüm konusu etrafında toplandığı teknik bir grup kuruldu: "Grupo de Participación / Katılım Grubu". Grubun yaklaşımı, halkın katılımının kentsel dönüşüm süreçlerindeki ağırlığını anlamaktı ve ben de yenileme projesinin sosyal, ekonomik ve kentsel anlamdaki sonuçlarını ve etkilerini anlamak için Bon Pastor mahallesiyle ilgilenmeye başladım.

Mahallere çalışma yürütürken nasıl zorluklarla karşılaştınız?

Öncelikle dil sorunumuz vardı, mahalledekilerle anlaşmakta zorlandık. İkincisi ise haklar sorunu idi. Mahalledekiler ne gibi haklara sahip olduklarını bilmiyorlardı. Bunların yanı sıra yataydan dikeye geçiş sadece mimari aracılığıyla değil sosyal değişim ile de birlikte olmalı. Dolayısıyla bizim için önemli sorunlardan biri de üniversitenin yapacağı projeye halkın nasıl katılacağı değil, halkın katılacağı projenin nasıl yapılabileceği!

Bir mimar olarak Bon Pastor'un karakteristik özelliklerinden söz edebilir misiniz?

Mimar Turull Belediye için aynı elementleri ve aynı topolojiyi kullanarak 4 farklı proje geliştirmiş ve 1929 yılında Belediye Barselona'da 4 farklı mahalle inşa etmiş. Bon Pastor da bunlardan biri.
Barselona ve Santa Coloma de Gramenet'in arasında yer alan, Belediye'ye ait araziye 45x55 metre ebatlarında 784 tane ucuz konut yapılmış. Çok tipik bir mimari var. Mahalle, 1945 yılında Barselona'ya katılmış.


Antropolog Stefano Porteli ile...
Sandra Capdevila ile…
Mimar Emanuela Bove ile…
Erbatur Çavuşoğlu ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :