"Sanatçının yurt dışında kim olduğunu öğrenmesi, ayaklarını yere basması adına önemli"

07 Nisan 2011

Sanatçı bakış açısıyla galerilere ve koleksiyonerlere ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Eğitimli – eğitimsiz ayrımı artık çok tartışılır bir konu. Koleksiyonlarına katacakları eserleri; disiplinli, istikrarlı, çalışkan, kendini piyasada tutan ve devamlı güncelleyen sanatçılardan seçmeleri lazım.

Aynı durum galeriler için de geçerli. Türkiye'deki galeriler, buradaki piyasa ile birlikte, sanatçıları yurt dışında da temsil etmeye çalışmalılar. Bu, Türkiye'deki galerilerin yurt dışındaki galeriler ile işbirliği yapması için de bir fırsat. Her horoz kendi çöplüğünde öter ve bence de bu gerekli ama tek başına yeterli değil. Türkiye ile kısıtlı kalmamak lazım çünkü sanat evrensel bir konu. "Yurt dışında ben kimim, neredeyim?"i öğrenmek, ayaklarımızı yere basmak adına biz sanatçılar için çok önemli.

Birden fazla sanatçı ile ilgilenen galerilerin de riskli bir pozisyonu var değil mi? Sonuçta onları bir arada sunması onun duruşunu simgeliyor.

Tabi, galericinin kimliği = galerideki sanatçılar. İyi galeri sanatçı için uygun olan galeridir aynı durum sanatçı için de geçerli. Her galerinin kendine göre bir çizgisi var. Önemli olan doğru galeri ile doğru sanatçının bir arada olabilmesi. Arz ve talep dengeli olduğu zaman oluşan sinerjinin tadına doyulmuyor.

Sizin galeri seçiminizdeki öncelikler neler?

Çalışkan ve disiplinli bir sanatçı olduğum için galerimden de aynı performansı bekliyorum. Bir de, sadece işimle ilgilenebilmem için bütün yükün üzerimden alınması gerekiyor. Yurt dışına açılan kapıların aralanması ve ortam hazırlanması da birçok sanatçının temel beklentisi. 

Peki şimdiye kadar katıldığınız uluslararası etkinliklerin arasında, "burada tekrar bulunmalıyım" dedikleriniz hangileri?

Ziyaretçi olarak gittiğim fuarlarda, o fuarlara katılan bir galeri ile birlikte yer almak isterim tabi. Art Basel'da bir işimin sergilenmesi "Alev Gözonar da kimmiş"i bana anlatacaktır. Bazı şeylerle yüzleşmekten korkmamalıyız, çünkü ilerlemenin tek yolu bu.

Önümüzdeki dönemde çalışmalarınızda belli değişikliklere gitmeyi planlıyor musunuz?

İşlerim belki de artık kutulardan çıkıp özgürleşecekler ve hatta dokunabileceksiniz bile.


Alev Gözonar ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :