Alev Gözonar, 'Yol'u Piksel Piksel Arşınladı

mimarizm.com / 04 Ekim 2012
Alev Gözonar, 'Yol'u Piksel Piksel Arşınladı

Alev Gözonar'ın son kişisel sergisi "YOL", 11 Ekim - 10 Kasım 2012 tarihleri arasında Mabeyn Gallery'de ziyarete açık olacak.Sergide, son dönemlerde kullanmaya başladığı piksel yöntemi ile iki farklı konuyu işleyen Gözonar, ilk olarak "VIP" Very Important Person ve "VOP" Very Ordinary People kavramları üzerinde duruyor. PXL serisinin diğer konusunda ise tiyatroyu duvara taşıyarak, "Duvar Tiyatrosu"nu izleyeciyle buluşturuyor.

Serginin en önemli farklılığı, Alev Gözonar'ın tüm sergi sürecinin fantastik bir öykü ile Aylin Baylan tarafından yazıya dökülerek, sanatçının işleriyle beraber yer aldığı, özel olarak tasarlanan sergi kitabı. Gözonar ayrıca, tüm işlerinde yer alan metin ve diyaloglarla daha zengin ve farklı bir anlatım biçimi geliştirmiş durumda.

Alev Gözonar sergisiyle ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor:"Üzerinde çalıştığım PXL serisinde, qr kodunu etkileşimli iletişim aracı olarak kullandım. Böylece izleyicilerin bilmediği, ilk görüşte algılayamadığı şeylere karşı duyduğu ilgiyi canlı tutmayı, kapalı kapıyı açma güdüsünü tetikleyip, onları qr kod kullanımı ile işime dahil ettim. Her bir VIP ve VOP'un duygu ya da düşüncelerini fosforlu qr kod ile ifade ederek işlerimde kullandım. VIP ve VOP'ların düşünceleri farklı ifade edilse de aynı insani duyguları ve anlamları içeriyor. Karanlık ortamda izleyiciye sunulacak VIP ve VOP'lar kimliksizleşerek, eşitleniyor. Sadece duygu ve düşünceler fosforlu kare kod aracılığı ile öne çıkarak, vurgulanıyor.

'Duvar Tiyatrosu' için ise şunları söyleyebilirim: Yaşadığımız her durumun kendi içinde bir süreç barındırdığını düşünüyorum. Yaşarız, bilgisini alırız, yapabiliyorsak ders alırız ki aynı durumla tekrar karşılaşsak dahi süreci farklı kılabilme yetisi kazanalım. Diğer bir seçenek de hayatın önümüze getirdiği her şeyi öylece yaşamak olabilir. Benim önemsediğim konu, bu süreçleri yaşarken hangi yanımızı eğittiğimiz, hangi konuda bakış açımızı genişlettiğimiz, kazançlarımız, kayıplarımızın tespiti, ne yönde derin bir şekilde etkilendiğimizi, bilgilendiğimizi fark etmemiz ve bilerek yaşamaya çalışmamızdır. Duvar Tiyatrosu' nda;  gerçekleştirdiğim içsel yolculuğumla keşfettiğim, yeniden bulduğum, yaşamımda içimde biriktirdiğim, göremediğim, arayışlarımı, ihtiyaçlarımı, önceliklerimi, bir kadın olarak biliçli, uyanık olmanın zorluğunu ve bir o kadar da keyfini anlattım."


İlişkili Haberler
Alev Gözonar ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :