Sotheby's ve Christie's "Bunu Beğendi"

Amber EROYAN / 06 Nisan 2011
"Kendini anlatmak üzere" çıktığı sanat yolculuğunda bugün, uluslararası müzayede evlerine konuk olan Alev Gözonar, İş Dışı'na uğramayı da ihmal etmedi.

Gözonar'ın, 7 Nisan 2011 günü Sotheby's müzayede evinde gerçekleşen "Contemporary Art Turkish Lots"ta satılan işi


Alev Gözonar, basit bir hobi malzemesi olan yapay seramik ile ortaya çıkardığı işler ile çağdaş sanat camiasında haklı bir yer edinmiş durumda. "Kendini anlatmak üzere" çıktığı sanat yolculuğunda bugün, uluslararası müzayede evlerine konuk olan sanatçı, İş Dışı'na uğramayı da ihmal etmedi. 

Klasik sanat eğitimine heykel bölümü ile damardan giriş yapan, ama kalbinde yatan aslanın peşine takılıp kendini moda dünyasının içinde buluveren Alev Gözonar, on yıllık tekstil macerasının ardından meramını anlatabileceği bir malzeme ile tanışır. Seramiğin yapay bir türevi olan bu malzeme, Gözonar'ın üçüncü boyutta keyifli yolculuklara çıkmasını sağlar. Sanatçının bu iç yolculuğu bir süre sonra kelimenin birincil anlamını da doğrular. "Contemporary Istanbul"un düzenli katılımcısı olan Alev Gözonar'ın, basit hobi malzemesi olan hamur ile ortaya çıkardığı işler uluslararası sanat camiasında da coşku ile karşılanır ve üretimlerini el işinden sanata çevirmenin sancısını çekenler için ümit ışığı olur bir anlamda.

"The Asia Pacific Contemporary Art Fair" (Şanghay) ve "International Modern and Contemporary Art" (Dubai) gibi çağdaş sanatın nabzının tutulduğu uluslarası etkinliklerde, sanatın "yükselişteki pazarı" Türkiye'yi temsil eden Gözonar'ın işleri, 7 Nisan 2011 günü, dünyanın en ünlü müzayede evlerinden Sothebys'te gerçekleşen "Contemporary Art Turkish Lots"ta alıcı buldu.

Müzayede öncesinde Alev Gözonar ile buluşup; detaycı tekstil eğitimi ve ince el işçiliği tutkusunun harmanlanmasıyla ortaya çıkan işleri üzerine konuştuk. Yeri geldi, Türkiye'deki sanat ortamının içeriden ve dışarıdan nasıl göründüğüne dokunduk. İzlenimlerin olumlu olduğunu çıtlatıp söyleşimize buyuredelim...


Alev Gözonar ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :