"Mahkumiyetler Üzerine Bölüm I"

mimarizm.com / 21 Kasım 2014
"Mahkumiyetler Üzerine Bölüm I"


Alev Gözonar'ın "Mahkumiyetler Üzerine Bölüm I" adlı üçüncü solo sergisi 13 Aralık Cumartesi günü Space Debris 'de açılıyor.

Sergide, sanatçının ilk defa sergilenecek kağıt üzerine mürekkep ve suluboya işlerinin yanı sıra, bir polymer işi ve video enstalasyonu da görülebilecek.                                                         Döngü, 3 kanal videoFırat Demir'in sergiye dair kaleme aldığı sunuş metni şöyle:

"Alev Gözonar'ın eserlerinde mahkumiyet, bir kabullenişin sabitliğiyle belirmez; aksine, kurtulma isteğinin hayatiyetiyle, hareket halinde yorumlanır. Gözonar, mahkumiyet temasını bir süreç olarak ele alır ve bu geniş zamanda ne dayatmalara ne de kadere sığınır. Gözonar için mahkumiyet, üzerine "çalışabilen" bir olgudur. Haliyle mahkumiyeti bitirecek olan da eylemdir.
     
Gözonar, mahkumiyetten bir adım sonrasıyla ilgilenir. Onu bir adım sonraya taşıyan bilgiyse ilk feminist yazarlardan biri olan Charlotte Perkins Gilman'ın "Sarı Duvar Kağıdı" öyküsünde gizlidir. Gilman'ın özgürlüğünü geri kazanması için deliliğe sığınması gereken kadın karakteri, içindeki devinimi obsesif bir bakışla odasındaki sarı duvar kağıdına yüklemiştir. Bu duvar kağıdı, ilkin hayal kurmanın önünde bir engelken, kadının kendi özgürlüğü için zihnine yaslandığı günlerin sonunda, altından bir kurtuluş doğurması için "parçalara" ayrılacaktır. Tıpkı Gözonar'ın elindeki materyalle yetinmeyip onu çeşitli formlara zorlaması gibi.Sarı duvarkağıdı III/2, 50x70 cm, kağıt üzeri mürekkep ve suluboya


Gözonar, kurtulma isteğini üretimlerinde dönüştürücü bir güç olarak algılar ve bu algıyla kendi üretimlerinde meşakkatli bir yol tercih eder. Bir yaşam boyu bize yüklenilen onca mahkumiyetin yoğunluğunu hatırlatmak isteyen bu üretim süreci, kendi içerisinde kendini yıkıp yeniden kurmak arzusundadır. Duvar kağıdı, simgeledikleriyle birlikte, buruşturulacak, uçak yapıp uzağa atılacak ya da kesip ufaltılacaktır. Desenler, yanıbaşında buruşturulmuş formlarıyla görünürken, bu bozulma, aslında bir kurtuluş için gereken mücadelenin izlerini taşır.Sarı duvarkağıdı I , 50x70 cm, kağıt üzeri mürekkep ve suluboya


Sarı duvarkağıdı I/2 50x70 cm, Kağıt üzeri mürekkep ve suluboya


Gözonar, öncelikle kullandığı materyali kendi olanakları içerisinde sınar. Bazen deforme eder, bazense düzleme yayar. Belki de bütünlük sanılan bir başka mahkumiyettir, bütünlük yoktur, olasılıklar vardır? Gözonar'ın çalışmaları ikiliklere, olasılıklara inanır. Bu yolda da materyal çeşitli aşamalardan geçmelidir; çizim, katlama, kesme, videoya aktarma, fotoğraf düzlemine aktarma… Yöntemin çeşitliliği yanyanalık getirir, yanyanalık ise bir seçme hakkı.

Bu seçme hakkının önünü açmak, Alev Gözonar'ın meselesidir.


         
                               Çöp (detay), 120x150 cm, polymer


İlişkili Haberler
Alev Gözonar ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :