Sinemaseverler seferber

06 Mayıs 2010Facebook'ta "Emek Sinemasını Yaşatalım" diye bir grup kurdunuz sonrasında da emeksinemasiniyasatalim.org'u yayına açtınız ve bunlar süreci sırtlayan iki online platform oldu. Öncelikle nereden icap etti facebook'ta bir grup kurmak?

Ben mimar değilim ve kentsel dönüşüm, yenileme konularına dair hiç bir bilgim yoktu bu işlere kalkışmadan önce. Sadece bunun bir rant projesi olduğunu biliyordum. Aslında mevzu ta 2006 yılına kadar gidiyormuş, ama ben de bütün sinemaseverler gibi Emek Sineması'nın yıkılacağını 10 Mart'ta öğrendim. 10 Mart, film festivalinin programının açıklandığı gün. Programa baktım ve Emek Sineması'nı göremedim programda. Ama bu mümkün değildi, çünkü Emek Sineması yirmi senedir festivalin ama mekanıydı… İKSV'nın web sayfasına baktım, orada da herhangi bir açıklama bulamadım. Sonra "Emek Sineması" yazarak google'da search yaptım ve karşıma basının kıyısına köşesine sıkışmış iki haber çıktı, "Emek de gitti" başlıklı. İnanamadım, gerçekten inanamadım.  Bir sinemasever, bir festivalsever olarak, bir İstanbullu olarak başımdan aşağı kaynar sular indi. Daha önceden hiç bir sivil toplum örgütünde, siyasi partide, dernekte çalışmamış olmama rağmen buna karşı sessiz kalamayacağımı hissettim ve Facebook'ta bir grup açtım.

İlk etapta Facebook'ta bir grup kurmak benim aklıma gelmezdi örneğin…

O kadar büyük bir şok geçirmişim demek ki. (Gülüyor)

Normalde işler şöyle yürür: Siz insanlarla bir konu çerçevesinde bir araya gelirsiniz, bir platform kurarsınız, çalışmalara başlarsınız ve çalışmalarınızı hızlı duyurabilmek adına facebook'ta da bir grup kurarsınız. Ama burada tam tersten bir süreç söz konusu...

Çok doğru.

Siteyi ne zaman kurdunuz peki? "Emek Sinemasını Yaşatalım" grubu ihtiyacı yeteri kadar karşılamadı mı?

Belirttiğim gibi "Emek Sinemasını Yaşatalım" grubunu çok iyi kullandık. O grupta Emek Sineması'nın bizim için ne anlama geldiğini ve bu konudaki tepkilerimizi ifade ettik tabi, ama bunların ötesine geçerek neler yapmamış gerektiğini konuştuk. Aslında hemen hemen herkesin kafasında olan dilekçe fikrini, ortak bir irade ile bir site üzerinden hayata geçirdik. Tabi ayrıca yazılı imzalarımız da mevcut.

İnterneti ve sosyal ağları iyi kullanmışsınız..

Evet, ben de öyle düşünüyorum. Kısa sürede bu gruptan haberdar olanların sayısı hızla arttı ve sinemaseverler grubu sahiplendiler. Ve sonra da siteyi…

Sonuç olarak internette bir araya gelen insanların başlattığı bir süreç bu ve Türkiye'de bir ilk. Adı da "doğrudan demokrasi": Arada hiç bir dernek, hiç bir sivil toplum kuruluşu, hiç bir politik örgüt, hiç bir çevrenin etkisi olmadan birbirini tanımayan insanlar dilekçedeki talepler etrafında birleştikler.


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :