Emek Sinemasında Neler Oluyor?

Filiz YAVUZ / 06 Mayıs 2010
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “kirli ve yağlı koltukları”ndan dem vurduğu, Türkiye sinemasıyla birlikte anılan Emek sinemasını da içene alan Cercle d’Orient binasının Kültür Bakanlığı’nın onayıyla “yeniden hayata döndürülmesi” için çalışmalar son hızıyla devam ederken, sinemaseverler de boş durmuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın "kirli ve yağlı koltukları"ndan dem vurduğu, Türkiye sinemasıyla birlikte anılan Emek sinemasını ve Cercle d'Orient binasını da içine alan yapı adasının Kültür Bakanlığı'nın onayıyla kimilerine göre "yeniden hayata döndürülmesi"nin kimilerine göre ise "yıkılması"nın yankıları sürerken deyim yerindeyse her kafadan bir ses çıkıyor.

"Emek sineması yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılacak", "Emek sineması yıkılacak ama alışveriş merkezi yapılmayacak", "Emek sineması yıkılmayacak, sökülecek", "Emek sinemasının salonu beşinci kata taşınacak", "Hayır hayır, salon sekizinci kata taşınacak", "Salonun sadece bezemeleri yeni yapılan sinema salonuna monte edilecek" … diye uzayıp giden iddiaların arasında boğulup kalmak işten bile değilken, biz de işin taraflarına mikrofon uzattık.

Emek sinemasının son işletmecisi Süheyla Kurtuluş "Sinemanın sokağından bile geçemiyorum. Yıkılmayacağına dair de hiç bir ümidim yok. Artık pes ettim. Dolayısıyla konuşacak bir şeyim de yok" diyerek konuşmayı reddetse bile gerek Facebook'daki "Emek Sinemasını Yaşatalım" grubu üzerinden gerekse de emeksinemasiniyasatalim.org üzerinden örgütlenen sinemaseverlerin, 9 aydır kapalı olan Emek sinemasının aynı şekilde korunacağına dair inancı tam.

Bir dokunup bin ah işittiğimiz yeni projenin koordinatörü mimar Fatih Kesgün ise ne basının ne de Mimarlar Odası'nın projeyi görmediğini ve işin aslını öğrenmek için kendisinden herhangi bir talepte bulunmadıklarını ve dolayısıyla da ortalıktaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, Emek sinemasının yıkılmayacağını ve bu yapı adasında bir alışveriş merkezinin yapılmayacağını üzerine basarak söylüyor.

Bu arada Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin ise avan projenin iptaline dair 16 Mart'ta açtığı dava sonucunda İstanbul 9. İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Kararda "Dava konusu işlem, uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceğinden, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar 2577 Sayılı Yasanın 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, 12/05/2010 tarihinde oybirliğiyle karar verildi." ifadelerine yer verildi.

"Fazla söze ne hacet!" diyerek Şehir Plancıları Odası'ndan Akif Burak Atlar, Facebook'daki "Emek Sinemasını Yaşatalım" grubunun ve www.emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya, Emek sineması çalışanları ve yapılması planlanan projenin koordinatörü mimar Fatih Kesgün ile söyleşilerin de bulunduğu haber dosyasına geçelim.


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :