Türkiye'nin sinema alanındaki sembolü

06 Mayıs 2010Türkiye sinemasında Emek Sineması'nın önemi nedir?

Amerika'da "movie palace" (sinema sarayı) ismi verilen sinemalarla aynı kategorideki Emek Sineması, "mahalle sineması" olarak Türkiye'nin sinema alanındaki sembolü olarak anılıyor ve ayrıca Yeşilçam sokağında bulunmasından dolayı da Türk sinema tarihi açısından büyük önem taşıyor. Bu sinema yapısı, bir yandan herkesin vurgu yaptığı gibi anılarımız ve toplumsal belleğimiz demek, diğer yandan da geleceğimiz demek. Geleceğimiz demek, çünkü Emek Sineması gelecekte kültür-sanat alanında daha pek çok rol üstlenecek.

Ne gibi roller üstlenebilir örneğin?

İstanbul'da İstanbul Film Festivali'nin yanı sıra Bağımsız Filmler Festivali, İşçi Filmleri Festivali, Belgesel Filmler Festivali gibi pek çok festival yapılıyor. Emek Sineması bir "film merkezi" olarak bu festivallere ev sahipliği yapabilir, film galalarına ev sahipliği yapabilir.

Sinemaseverlerin talebi bu mudur?

Evet, talebimiz bu ve çok net: Bizler, yıkılmasına ve kapatılmasına karşı olduğumuz Emek Sineması'nın bir film merkezi olarak Türk ve dünya sinemasına hizmet etmesini istiyoruz.

Burada altı çizilmesi gereken noktalardan biri de içinde bulunduğumuz standardizasyon sürecinde Emek Sineması'nın film merkezi olduğu takdirde kazanacağı bağımsız yapı. Bu bağımsız yapı sayesinde Emek, Türk ve dünya sinemasının en iyi örneklerini seyirci ile buluşturma imkanı kazanacak.

Projeye karşı, sinema sektörünün temsilcilerinin sesi yeteri kadar yüksek çıkıyor mu?

Sinemacıların ve oyuncuların bir kısmı imza vererek en başından beri bize destek oldu. Bu noktada ilk imzayı atan Haluk Bilginer'in adını özellikle anmak isterim. Fakat bizi destekleyenlerin, sektörün küçük bir kısmını oluşturduğunu da vurgulamak gerek. Sektörün büyük bölümü ise kulislerde Emek Sineması'nın yıkılmasını istemediklerini dile getirseler de sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Yeri gelmişken altını çizmek gerek ki sürece öncülük edenler sinemaseverler oldu. Oysa İstanbul Film Festivali'ne bilet almak için kuyrukta beklerken tanıştığım üniversiteli bir sinemaseverin bana söylediği gibi sinemaseverlere gelene kadar bu süreci sırtlayacak pek çok kişi olmalıydı: Oyuncular, yönetmenler, sektör çalışanları…

Peki, projeye destek veren sinemacılar var mı?

İKSV toplantısında Mimar Fatih Kesgün'e sorduk, size destek veren sinemacıların olduğunu söylüyorsunuz, kim bu isimler, diye. Cevap alamadık. Sinemacıların arasından da projeye destek verenlerin az da olsa olduğunu tahmin ediyorum.


emeksinemasiniyasatalim.org'un kurucusu Mehmet Kurtkaya ile…
ŞPO'dan Akif Burak Atlar ile…
Projenin mimarı ile...
Emek emekçileri...
Kurumlardan...
Yazarlardan forum niyetine...
Sinemacılardan forum niyetine
Emek'e dair
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :