"Markaların üst lige çıkması için çalışıyoruz"

27 Haziran 2013

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunusunuz. İç mekan tasarımına yönlenmenizde Akademi'de aldığınız eğitimin etkili olduğunu söyleyebilir miyiz?Ben Konya'da büyüdüm, Konya Fen Lisesi mezunuyum. Mimarlık okumak istiyordum. Yoğun bir eğitimden sonra İstanbul, Mimar Sinan Mimarlık'ı kazandım. Tekrar hayata gelsem herhalde tek tercihim bu okul olurdu. Şirketin bugün yöneldiği konum aslında o ruhla çok alakalı. Üniversitede okurken çok sosyaldim. Mimar Sinan'dayken her bölümden arkadaşım vardı. Fındıklı kampüsü rüya gibiydi.

Üniversitelere konferansa gittiğim zaman, mimarlığın sadece bir eğitim, bir öğrenim değil aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğunu, mimar olmak için farklı olmanız, hayata birçok açıdan bakmanız gerektiğini anlatıyorum.

Çalışanlarınızı seçerken de bu özelliklere dikkat ediyor musunuz?

Dikkat ediyoruz. Mimar Sinanlı olması gibi bir önceliğimiz de var. Ama tabi ki tek şart bu değil. Dediğim gibi, mimarlık bir yaşam biçimi. Öğrenciyken hep disiplinler arası bir çalışma ortamı hayal ederdim çünkü her bölümün kendi gücünün farkındaydım. Mimarlık, iç mimarlık, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, fotoğraf, heykel gibi alanların birlikte yer aldığı bir ofis…

Şu anda SKM Projects + ekibinde sanat yönetmeni bile var sanırım.

Evet. Üniversitede gördüğüm disiplinler arası birliktelik acaba bir gün şirketleşmiş, ülkeye fayda getiren büyük bir kreatif merkez haline getirilebilir mi? Üniversitedeki sistem gibi, sadece mimarlar değil bütün ilgili disiplinlerin yer aldığı yapıyı bir şirket amacına çevirebilir miyim? Hep bunun yanıtını aradım.

Benim aynı zamanda ülkemle ilgili ideallerim de var. Türkiye küresel aktör olmak, bir üst lige çıkmak istiyorsa kendi markalarını yaratmak durumunda. Dünyada kendini kabul ettirmiş marka sayımız oldukça az ama yine de ciddi başarılar elde etmiş, yükselişte olan markalar var. Onların bir üst lige çıkabilmesi için birtakım hizmetler alması gerekiyor. Biz aslında tam bu noktada devreye giriyoruz. Hiçbir zaman ‘Hakan Sekmen Mimarlık'ı kurma gibi bir hayalim olmadı. Kurumsal bir şirket yaratmayı tercih ettim.

Markalarımızın, dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi, kurumsallaşma konusunda ciddi hizmetler alması gerektiğini düşünüyorum. Ürün sadece tasarımla bitmiyor. Yatırımların uygulanabilir ve sürdürülebilir olması, marka danışmanlığı, a'dan z'ye kurumsal çözümler; mimarlık, iç mimarlık, endüstri tasarımı gibi hizmetleri içeren çok kompleks bir yapı ortaya çıkarıyor. En doğru hizmeti ancak bu yolla alabilirsiniz. Biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.


Kurucu Hakan Sekmen ile...
SKM'nin +'ları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :