Kerem Erginoğlu: "Renk bütünün bir parçası"

11 Ekim 2012

Gündelik yaşamınızda kişisel kullanım eşyalarınızda ya da giysilerinizde hangi renkleri tercih edersiniz?

Mavi tonları seviyorum. Sırf renge bağlıyım demek biraz zor ama hiçbir zaman böyle "mimarlar siyah giyer" bir durumum olmadı. Bazen eski fotoğraflara baktığımda daha kravatlı kıyafetler kullandığım dönemler olmuş. Herhalde yaş daha ufakken kendini kabul ettirmek içindi… Bir toplantının vs. mutlaka saygınlığa ihtiyacı oluyor ama şimdi renk konusunda rahatım, beğeniyorsam giyerim.

Bir renk gördüğünüzde heyecanlanır mısınız? Ya da doğaya çıktığınızda hangi renkler sizi nasıl etkiler?

Benim için renk bütünün bir parçası ama Doğu'da güneşin doğuşu, batışı çok daha farklıdır ve beni etkiler. Doğa her zaman sürprizlerle doludur. Ufacık bir böceğin üzerindeki renkler bile insanı şaşırtabilr. Zaten bizi esinlendiren her şeyin kaynağı da o.

Peki kişisel aksesuar kullanımında bir tercihiniz var mı? Örneğin telefonunuzun kılıfı kırmızı... Herhangi bir renkteki ürünü "bu güzel ve bu ürünle gitmiş" der ve alıp çıkar mısınız?

Seçerken hızlı karar veririm. iPhone'da da herkesin iPhone'u siyah olduğu için karışmaya başladı. Şu anda kullandığım kırmızı kılıfı yurtdışında gördüm ve aldım. Kırmızı masada daha belirgin, başkasının telefonuyla karışmıyor.

Bir mekâna girdiğinizde baskın renkler sizi çeker mi ya da renginden dolayı çok rahatsız olduğunuz mekânlar oldu mu?

Renginden dolayı rahatsız olduğum mekânlar oldu ama sırf renkten değil tabi... Renk tasarımın ve mimarlığın parçalarından birisi. Ama bir AVM'nin sinemasının tuvaletlerinin renginden çok haz almadığımı söyleyebilirim; oradaki her yüzey ve nesne kırmızı... Mekânda renk kullanımının çok da maksadını aşmaması gerekir. Aynı zamanda bir fonksiyonu da olmalı... Niye kırmızı? Gece kulübüne gelmedik ki, sinemaya geldik. Sırf renkle "smart" olunmuyor, yanında başka bir şey daha olması lazım.
           

 

 


'Design Soul' Katılımcılarına Sorduk...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :