Ümit Ünal: “Gri ana rengim”

05 Ekim 2012

Ümit Ünal için renk genel olarak size ne ifade ediyor, sizi nasıl etkiliyor? Sözgelimi sevdiğiniz bir rengi birinin kıyafetinde gördüğünüzde, alacağınız bir üründe kullanıldığında ya da doğada aniden karşınıza çıktığında, sizde nasıl bir duygu yaratıyor?

Kimlik ifadeleri. Ya da tam tersi kimlik kamuflajları. Tercihe göre. Tercihlerin hangi yönde yapılıyor olması ile ilgili. Renklerin ifade dillerini iyi okuduğumu düşünüyorum. Ben daha çok bu dengeleri seviyorum. Renkli kimliklerle renk kullananlar arasında ciddi ayrımlar var. Espri yeteneği, enteresan fikirleri olan insanların renk dilleri daha monoton tercihli örneğin… Bir durumu ve bir kimliğin durumlarını anlamak adına okuyabiliyorum renk referanslarını… Sevdiğim rengin bir forma dönüştüğüne rastladığımda, mümkün değil umarsız kalmam: ilişki kuruyorum, bir ürünse sahip olmak, bir eserse onu anlamak ve okumak, bir kimlikse uzanıp anlamak dürtüsel bir yaklaşım gibi, dengemi değiştiriyor…

Ümit Ünal giyinirken ne tür renkleri tercih eder, neden?

Ben rengi kendimde görmekten çok karşımda yaşamayı seviyorum. Gri ana rengim. Beyaz, gri mavi ve gümüş griler. Grinin her tonu. Çok değişken anlarım var. Yani içsel rengim çok dönüşümlü. Tasarım hareketlerim bilinç ve algımı çok dinamik tutuyor. Diplerde, yukarıda, saklı yerlerde, her yerde algım… İçimde renk seçenekleri çok fazla. Anlarımın renkleri derin. Ama buna karşın aynı t-shirtlerden aynı renk onlarca… Aynı pantalonun mat tonları. Beyaz ve gri kaçınılmaz. Galiba yüzeyimde nötralize ediyorum içsel renklerimi. Fikirlerim, hayallerim, cesaretim, esprilerim, ilgi ve meraklarım çok devinimli bu yüzden, dışımda, tenimin üstünde daha renksiz olmayı sakinlik olarak yaşıyorum.

Ümit Ünal gittiği mekânların renginden etkilenir mi?

Renkleri formlarıyla birlikte algılayan bir eğilimim var. Tek başına renk ilgimi çekmez ve heyecanlandırmaz çok fazla... Form, materyal, konsept, anlamlar ve renk bir bileşkedir benim için.

Ümit Ünal aldığı kişisel ürünlerde hangi renkleri tercih eder?

Gri, tüm tonları, beyaz ve kirli beyaz, melanj* ikili tonlar. Gri-mavi…

Ümit Ünal koleksiyon hazırlarken ya da bir kıyafet tasarlarken "renk" tasarıma hangi noktada giriyor; -temaya, kumaşa, işleve vb.- neye göre tasarıma akıyor?

Konsept ve kimliklere yönelik saptamaların ilk hallerinde. Başlarken, oluşurken… Şimdilerde Arkansaslı fotoğrafçı Mike Disfarmer'a ait kimlik portre fotoğraflarına yönelik bir çalışmadayım. Doğal tonlar, bej, yaşanmışlık renkleri, gri-taş tonları, mint ve koyu yeşiller. Petrol ve antrasit. Beyaz ve gri.

Sevdiğiniz renk ya da renkler var mı?

Wabi renkleri…. Doğada her elementin üstündeki tonlar. Işıkla başlayan, suya değen, taş ütünden, taş yosunlarına kadar. Gri, pus ve gri mavi. Beyaz. Kömür,karbon ve duman siyahları, gökyüzü paletinden en açık mavi. Yağmur grisi, sis tonları….

 


'Design Soul' Katılımcılarına Sorduk...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :