Jan Ammundsen: “Renkler ortamı, ambiyansı etkiler”

05 Ekim 2012

Jan Ammundsen için renk genel olarak size ne ifade ediyor, sizi nasıl etkiliyor? Sözgelimi sevdiğiniz bir rengi birinin kıyafetinde gördüğünüzde, alacağınız bir üründe kullanıldığında ya da doğada aniden karşınıza çıktığında, sizde nasıl bir duygu yaratıyor?

Benim için, renkler ve ışık, bir yapıda belirli bir ruh hali ve ortam yaratmada önemli bir araç. Dahası renkler bir yapının işlevini destekleyebilir, yön bulmayı kolaylaştırabilirler. 

Jan Ammundsen hangi renkleri üzerinde taşımayı sever?

Rengarenk değil, daha çok mavi-siyah çizgisinde renklerde giyinirim, çok ekstravaganz değil yani.... 
 
Jan Ammundsen gittiği yerlerden ya da mekânların renginden etkilenir mi?

Belirttiğim gibi renkler ortamı, ambiyansı etkiler. Ben de dahil herkesin karşılaştıkları renklerden, örneğin bir odaya girdiğinizde, etkilendiğine inanıyorum. Bu odanın renginin ne olduğundan çok karşılaştığınız ortamın, sizin mekânla ilgili beklentilerinize uyup uymadığı ile ilgili. Örneğin bir hastaneye girerseniz ve rengarenk bir ortamla karşılaşırsanız bu birçoğumuz için beklentilerimizin tersine bir durumdur ve bu tür bir deneyim bizim sözkonusu hastane ile ilgili algımıza etki eder. Kısacası, renkler ortam (ambiyans) yaratırlar ve alışkanlıkları destekleyebilir ya da onlara meydan okuyabilirler. 3XN'de projeye göre renkleri iki yönde de kullanıyoruz. 
 
Jan Ammundsen kişisel ürünlerinde ya da ihtiyaçlarında ne renk tercih eder?

Telefonum siyah, bisikletim de siyah. Sanırım bu konuda nötrüm.
 
Bir binayı ya da iç mekanı tasarlarken rengini ne zaman düşünürsünüz; renk seçiminde belirleyici etken ne olur, işlev ya da başka birşey?

Renk bir yapıyı tasarlama sürecinin en başından itibaren ayrılmaz bir parçası. Her malzemenin bir rengi var ve bizim öngörümüz yapıda hangi malzemelerin kullanılacağını dolayısıyla da hangi renklerin kullanılacağını belirliyor.

Sevdiğiniz renk ya da renkler var mı?

Hayır. İyi ve ilginç bir biçimde kullanıldıklarında bütün renkleri severim.

 


 


'Design Soul' Katılımcılarına Sorduk...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :