Gökçe Gerekli

04 Ekim 2013

Bilkent Üniversitesi, Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümü 2006 mezunuyum. Sonrasında hemen grafik tasarım yüksek lisansına başladım. 2009'da yüksek lisansı bitirdikten sonra da çalışmaya başladım. DS Mimarlık'ta 2,5 seneyi geride bıraktım. Çalışmalar ilk günden itibaren yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bilkent mezunu olmama rağmen Deniz Bey'i önceden biliyordum. Daha önce İstanbul'da iki sene başka bir ofiste çalıştım. Bizim meslekte bir bitkisel ayak vardır, bir de sert yapı ve saha uygulamaları ayağı vardır. Önceki çalıştığım ofisler sahada, uygulama üzerine yönelen ofislerdi. Fakat tercihim projecilik ve tasarım üzerine çalışmaktı. İşin proje ve sert yapı  ayağında neler olduğu öğrenmek için iki orada sene çalıştıktan sonra, DS Mimarlık'a iş başvurusunda bulundum.

Buranın en büyük avantajlarından birisi, Deniz Bey'in akademisyen olması. Çünkü hoca - öğrenci ilişkisinde tatlı bir sertlik, aynı zamanda da bir sabır vardır. Deniz Bey'le karşılıklı bir projeyi konuşurken, size bir öğrenci gibi bir şeyler öğretmeye çalışır ama aynı zamanda durması gerektiği noktayı bilir, sizin için de bir platform sunar. O yüzden DS'de çalışmanın en keyifli yanı hem eğitici öğretici hem de birazcık zorlayıcı olması. Proje adedimiz fazla olduğundan, kendi başımıza çözüm üretmek zorunda kaldığımız durumlar çok oluyor. Bu hem gelişmemiz açısından, hem de önemli projelerde çalıştığımız için kariyerimizin devamında sektörde farklı noktalara gelmemiz açısından son derece önemli. Yani DS'de çalışmak bir çok peyzaj mimarı için gerçekten büyük bir fırsat.

Burada bir aile gibiyiz. Konu mimarlık olduğu için sabah 9'da geldim, akşam 6'da gittim gibi bir durumumuz olmuyor. Gün geliyor uzun geceler çalışıyoruz, sabahladığımız zamanlar oluyor ve bazen evdekilerden daha fazla ofisteki insanları görüyoruz. Kız popülasyonumuz biraz fazla. Peyzaj sadece bitkilerle ilgili bir şeymiş gibi bir kanı olduğu için, erkekler bölüme biraz yabancı duruyor. Mimarlıkta da kız popülasyonu seneden seneye artıyor. Aslında bitki dışında da çok fazla kaygımız ve uğraştığımız nokta var.


Deniz ve Sevim Aslan ile...
Tasarım ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :