Elif Çelik

04 Ekim 2013

İTÜ Mimarlık'tan 2001 yılında mezun oldum. Bu sene DS Mimarlık'taki 10. senemi kutladık. İstikrar örneği olduğum söylenebilir (gülüyor). Mezun olduğumda 1,5 sene başka bir ofiste çalıştım sonra buraya başladım. O gün bugündür buradayım. Deniz Bey okuldan hocamdı. Bizim mezun olduğumuz sene ciddi bir ekonomik kriz yaşandı. Şu anki inşaat piyasasıyla kıyaslandığında hiç iş yoktu. O zamanlar DS de Kanyon projesine yeni başlamıştı ve kapasitesini artırmak üzereydi. Deniz Bey'le görüştüm ve o projeyle işe başladım. O dönem çok şey öğrendim.

Aslında  peyzaj ağırlıklı bir ofiste çalışmak gibi bir düşüncem yoktu ama süreç kendini bu şekilde tamamladı. Mimarlık ve peyzajın arakesitinde çalışmalar yaptığımız, arada mimari işlerimiz de olduğu için bu kadar uzun süre burada kalabildim. Deniz Bey'in hoca olmasından gelen bir birlikte çalışma pratiği var. Onun için fikriniz her zaman çok önemli. Burada hiçbir zaman bir hiyerarşi ilişkisi; birinin tasarımdan, birinin uygulamadan sorumlu olduğu ya da birinin söz hakkı olup diğerinin sadece çizdiği bir ortam yok. O yüzden herkesin katkısı çok önemli. Bunu da okuldaki gibi hep destekliyorlar. İTÜ'de Peyzaj Mimarlığı bölümü açıldıktan sonra oradan mezun olan ya da orada okuyan birçok öğrencinin yolu DS'den geçmiştir. O anlamda ofiste hep yeni bir kadro, birkaç senede bir yeni bir nefes oluyor.

Sevim Hanım ve Deniz Bey'le birlikte çalışmak çok keyifli. Sevim Hanım daha sistematiktir. Onun o yönü ofis için çok önemli. Çünkü bazen akademiye fazla bulaşınca kafalar karışabiliyor. Sevim Hanım'la son dakikada Bursa'ya ve Adana'ya pafta teslim ettiğimizi hatırlıyorum.

Ben ofise girdiğimde üç kişiydik. Okulda benimle aynı dönemden olan bir arkadaşımla karşılıklı çalışıyorduk koskoca ofiste. O zamanlar Sevim Hanım'la Deniz Bey'in evi de üst kattaydı. Tabi bugünküne göre daha küçük ölçekli bir ortam vardı. Piyasanın getirdiği durumdan sonra artık oraya sığamamaya başladık. İlk olarak Deniz Bey'ler oradan taşındı. Fakat sonradan ikinci bir büyüme atılımıyla bu sefer bu ofisi tutmak durumunda kaldık. Bir ara daha kalabalıktık, şimdi biraz azaldık.

Ağırlıklı olarak peyzaj projeleri çalışıyoruz. Birçok mimarlık ofisiyle çalışma, birçok proje görme fırsatımız oluyor. Bu da ilginç bir deneyim sunuyor. Bazen Sevim Hanım'ın aldığı restorasyonla ilgili projeler de oluyor. Büyüyüp küçülebilen bir ekibiz ama hep disiplinler arası bir ortamımız olduğu söylenebilir. 


Deniz ve Sevim Aslan ile...
Tasarım ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :