Eski Hatip Çayı'ndan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'ne

06 Kasım 2008Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 14.01.2005 tarihinde 222 sayılı meclis kararı ile ilan edilen "Hatip Çayı Vadisi – Samsun Yolu Koridoru Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi", Ankara 4. İdare Mahkemesi ve Ankara 10. Mahkemesi tarafından durduruldu.

Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi 14.09.2005 tarihinde aldığı 2409 sayılı meclis tararı ile "Samsun Yolu Doğu Ankara Kent Girişi Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi"ni ilan etti. Eskisine göre kapsamı daha da genişletilmiş olan bu proje, Mamaklıların örgütlenmesini sağladı. Projeye karşı mücadele etmek için "Mamak Barınma Hakkı Bürosu"nu kuran Mamaklılar, 'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin iptali istemiyle Ankara 10. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından E: 2005/2161, K: 2008/697 sayısı ile projeye iptal kararı çıkarken, Ankara 10. Mahkemesi de projeye dayalı yapılan sözleşmelerin hukuki dayanağının kalmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı alındı. Yani bu kararla proje kapsamındaki uygulamaların hukuka aykırılığı mahkemelerce tespit edilmiş oldu.

Fakat bu kararlara rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi, iptal edilen projenin üzerinde küçük değişiklikler yaparak, adını bile değiştirmeden aynı projeyi 14.07.2008 tarihinde 1811 karar numarasıyla uygulamaya soktu.

Bu projeye karşı da dava açan Mamaklılar umutla yargının vereceği cevabı bekliyor.


Şehir Plancısı Erdal Kurttaş: "Kentsel Dönüşüm Projeleri Sihirli Değnek Değildir"
Teknik konular!
Proje'ye karşı Mamak Barınma Hakkı Bürosu
Mamaklılar soruyor...
Mimar Yeşim Uysal: "Mamak'taki kültürel atmosferi görmezden gelmeyelim"
Ankara Tabip Odası'ndan Mamak değerlendirmesi
Mamak Belediyesi'nden
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :