"Dönüşüm, Mamak'taki sosyal dokuyu kapsamalı"

06 Kasım 2008Sancılı bir sürecin yaşandığı Mamak, kente nasıl eklemlenecek? Mamak için ne öngörüyorsunuz?

Mamak, çok uzun yıllardır mahrumiyet bölgesi sayılan, ulaşım, alt yapı, ısınma gibi her türlü olanaksızlığın yaşandığı bir bölge. Mamak da diğer gecekondu bölgelerinde olduğu gibi İmar Islah Yasası ile birlikte ortaya çıkan uygulamalardan nasibini aldı. Mamak'a 1985'ten 2005'e kadar geçen sürede hiç dokunulmadı, hiç bir tasarrufta bulunulmadı. Mamak kaderine terk edildi. Fakat zamanla Mamak kentin kıymetli sayılan tampon bölgesi içinde kaldığı için gelişen yeni sermaye gruplarının iştahını kabartan bir cazibe noktası haline geldi. Hal böyle olunca da Mamak için içinde yaşam olduğu unutularak, planlar ve projeler üretilmeye başlandı.

Mamak'ın da bir fiziki ve sosyal dönüşüme ihtiyacının olduğu tartışmasız. Fakat bu dönüşümün Mamak'taki sosyal dokuyu kapsayacak ve yerel ilişkileri gözetecek bir şekilde yapılması gerek. Düzenlemeler bölgenin değerlerini çökertmeyen ve Mamak'ın merkez ile olan ilişkisini doğru kuran düzenlemeler olmalı. Ulaşım modeli olarak raylı sistemi öneriyoruz ve raylı sistemin mahallenin dokusuyla buluşturulmasını istiyoruz.

Sonuç olarak, çok zayıf bir ihtimal olsa da Mamak'taki dönüşümün adil olması halinde Mamak'taki kentsel dönüşümün önü açılmalıdır.


Şehir Plancısı Erdal Kurttaş: "Kentsel Dönüşüm Projeleri Sihirli Değnek Değildir"
Teknik konular!
Proje'ye karşı Mamak Barınma Hakkı Bürosu
Mamaklılar soruyor...
Mimar Yeşim Uysal: "Mamak'taki kültürel atmosferi görmezden gelmeyelim"
Ankara Tabip Odası'ndan Mamak değerlendirmesi
Mamak Belediyesi'nden
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :