Sözleşmede neler var?

06 Kasım 2008

Tapusu olanlar:

1) İmarlı tapulu arsaları 100 metrekarenin altında ve imarsız tapulu arsaları 167 metrekarenin altında olanlarla sözleşme yapılmayacak, yani bu vatandaşlar ev sahibi olamayacak. Bu durumda olanların hisselerini birleştirerek, arsalarını imarsız 167 metrekareye ya da imarlı 100 metrekareye tamamlaması bile yeterli olmayacak. Bu durumda olanlar, ancak belediyeye borçlanma yoluyla arsalarını 200 metrekareye tamamladıklarında 80 metrekarelik bir eve sahip olabilecekler.

2) Üzerinde konut bulunan 200 metrekare imarlı arsası olanlara 80 metrekare daire, 250 metrekare imarlı arsası olanlara 100 metrekare daire, 300 metrekare imarlı arsası olanlara ise 120 metrekare daire verilecek.

3) Üzerinde konut bulunan her 333,3 metrekarelik imarsız arsası olanlara 80 metrekare daire, 416,6 metrekarelik imarsız arsası olanlara 100 metrekare daire ve 500 metrekare imarsız arsası olanlara 120 metrekare daire verilecek.

4) Belediye tarafından imarlı arsaların metrekaresi başına 200 YTL, imarsız arsaların metrekaresi başına ise 120 YTL fiyat biçilmiş. (İmarlı tapulu arsaları 200 metrekareye ve imarsız tapulu arsaları 333 metrekareye ulaşmayan vatandaşlar ev sahibi olabilmek için gereken metrekareleri belediyeden satın almak zorundalar. Vatandaşlar eksik imarlı her metrekare için 72 YTL ödeyerek belediyeye 48 ay borçlanacaklar.)

Tapu tahsis belgesi olanlar (Af Yasası'ndan yararlanmak için başvurmuş olanlar) için:

1) Sadece 400 metrekare ve üzerinde tapu tahsis belgesi olanlar 100 metrekarelik ev sahibi olabilecekler.

2) 400 metrekarenin altında tapu tahsisi olanlar ev sahibi olmak için metrekare miktarını belediye borçlanarak tamamlayacaklar. 

3) 1988 sayılı Af Yasası'na göre tapu tahsis belgesi alırken belediyeye borçlandıkları miktarı bugüne kadar ödememiş olan vatandaşlar borçlarını kapatmazlarsa konut sözleşmesi yapamayacaklar. (Borçlar, metrekare başına 30 YTL olmak üzere Büyükşehir Belediyesi'ni 72 ay taksitle ödenecek. Belediye tarafından belirlenen gecekonduların yıkıldıktan sonraki enkaz bedelleri ise 1000 – 2000 YTL arasında olup bu bedel, konut borçlarından düşülecek.)

Tapu tahsis belgesi olmayanlar (Af Yasası'ndan yararlanmak için başvurmamış olanlar) için:

1) Tapu tahsis belgesi olmayan vatandaşlardan gecekondu enkaz bedelleri düşülerek, 120 ayda eşit taksitlerle Belediye'ye borçlanmak suretiyle Doğukent'te 200 metrekare bir arsa ya da Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içinde konut verilecek. Ancak verilecek olan konutların bedeli belirsiz.


Şehir Plancısı Erdal Kurttaş: "Kentsel Dönüşüm Projeleri Sihirli Değnek Değildir"
Teknik konular!
Proje'ye karşı Mamak Barınma Hakkı Bürosu
Mamaklılar soruyor...
Mimar Yeşim Uysal: "Mamak'taki kültürel atmosferi görmezden gelmeyelim"
Ankara Tabip Odası'ndan Mamak değerlendirmesi
Mamak Belediyesi'nden
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :