Mamak Askeri Cezaevi'ne Dair Kent Düşleri Ödüllendirildi

mimarizm.com / 19 Şubat 2013

Mamak Askeri Cezaevi alanının etkin olarak kullanımında, yapıların inşa edildiği dönemlere dair tanıklıkları, işlevleri, öyküleri konusunda bilinç oluşturulması ve bu  alanlara yönelik alternatif önermelerin fikri boyutta sunulması amacıyla düzenlenen yarışmanın sonuçları açıklandı.

Mamak düşleri paylaşıldı

Darbelere tanıklık yapan ve işkencelerle anılan Mamak Askeri Cezaevi'nin kamusal alana dönüşmesi için bir düşü gerçekleştirmek üzere yola çıkan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent Düşleri yarışmasının projeleri, jürinin katılımıyla 16 Şubat Cumartesi günü Ankaralılar'la paylaşıldı.

Kentliler, tanıklar, mimarlar ve destekleyen kurumlardan oluşan jürinin önüne çıkan projeler; yine tanıkların, mimarların ve kentlilerin sorularıyla tartışılarak değerlendirildi.Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, konferansta yaptığı açılış konuşmasında, Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması'nın sekizincisinin, riskli alan ilan edilen Saraçoğlu Mahallesi'ni de kapsayacak şekilde Vekâletler Bölgesi için açılacağını duyurdu.

Değerlendirme konferansının amacına ulaştığının altını çizen Candan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ulucanlar Cezaevi'nden Mamak Cezaevi'ne uzanan Kent Düşleri yarışmasında, Ulucanlar Cezaevi'nde gerçekleşen bir düşü yaşadık. Mamak Belediyesi'nin destekleyen kuruluş ve danışman jüri üyesi olarak burada bulunması, Mamak Cezaevi'nin kamusal kullanımı ve bellek mekanı olarak toplumla buluşması açısından umudumuzu büyütüyor. Bugün yapılan değerlendirme ve tartışma ile fikirler büyük jüri önüne çıktı. Jüri tüm değerlendirmeleri göz önüne alarak kazanan projeleri belirleyecek. 12 Mart'ta gerçekleşecek ödül töreniyle, 12 Eylül'den 12 Mart'a uzanan süreci toplumla paylaşacağız." dedi.


Toplam 12 düş ödüllendirildi


İnşaat Mühendisleri Odası'nda 16 Şubat'ta gerçekleştirilen Değerlendirme Konferansı'na, jüri üyelerinin yanı sıra çok sayıda mimar ve mimarlık öğrencisi de katıldı.

Lisans kategorisinden 32 proje; Mimar kategorisinden 13 proje olmak üzere toplam 45 proje değerlendirmeye alındığı yarışmada; Lisans kategorisinden 10, Mimar kategorisinden 10 proje Değerlendirme Konferansı'nda jüriye sunuldu. Finale kalan eserlerde müze fikrinde yoğunlaşıldığı görüldü.

Jüri değerlendirmesi sonucunda, Lisans kategorisinden 6, Mimar kategorisinden 6 olmak üzere toplam 12 proje ödüle değer bulundu. Ödül kazananlar kategorilerine göre şöyle sıralanıyor:


Öğrenci kategorisi

Birincilik ödülü: OZAN GÜRSOY (Gazi - 5774), HALİLCAN KIYAK (Gazi - 5775)

İkincilik ödülü: MUSTAFA DOĞRU (ODTÜ - 8010), ÇAĞLAYAN KIZILKAYA (ODTÜ - 7207), KENAN KÜÇÜK (ODTÜ - 7217)

Üçüncülük ödülü: BİRGÜL BEGEN (GAZi - 7538), SELCEN YENİÇERİ (GAZİ - 7536)

Mansiyon: ELİF DÜZEL (ODTÜ - 6922), EBRU CANGAZİ (İTÜ - 8001)

Mansiyon: AYCAN TERZİOĞLU (ODTÜ - 8011), SEYİTHAN ÖZER (ODTÜ - 7999)

Mansiyon: DİCLE YAZICI (ODTÜ - 6905), EYMEN ÇAĞATAY BİLGE (ODTÜ - 7124), FERHAT ZEYCAN (ODTÜ - 4920)

 
Mimar kategorisi

Birincilik ödülü: FULYA SELÇUK (45094)

İkincilik ödülü: MİHRİBAN DUMAN (40820), YELTA KÖM (45159), ERDEM TÜZÜN (40596)

Üçüncülük ödülü: BENGİHAN FINDIK (41995)

Mansiyon: EFE GÖZEN (37110)

Mansiyon: RAFET UTKU (43897)

Mansiyon: UMUT BAYKAN (44489)
 


İlişkili Haberler
Şehir Plancısı Erdal Kurttaş: "Kentsel Dönüşüm Projeleri Sihirli Değnek Değildir"
İlişkili Haberler
Teknik konular!
İlişkili Haberler
Proje'ye karşı Mamak Barınma Hakkı Bürosu
İlişkili Haberler
Mamaklılar soruyor...
İlişkili Haberler
Mimar Yeşim Uysal: "Mamak'taki kültürel atmosferi görmezden gelmeyelim"
İlişkili Haberler
Ankara Tabip Odası'ndan Mamak değerlendirmesi
İlişkili Haberler
Mamak Belediyesi'nden
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :