Cem Savaşkan

27 Mayıs 2013

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı da aynı bölümde tamamlayıp, doktoraya Yapı Mühendisliği Bölümü'nde devam ettim. Buna ek olarak bir doktora çalışmam daha var ancak o henüz sonlanmadı.

1992 senesinden beri ERA Mimarlık'ta çalışıyorum. İnşaat mühendisi olmam sebebiyle öncelikle proje yönetim grubunda çalışmaya başladım. O dönemde Carrefour projeleri yapılıyordu. Büyük ölçekli ticaret merkezlerinin Türkiye'deki ilk modelleri diyelim... 2000 senesine kadar o şantiyelerde proje yönetim ekiplerinde çalıştım. Daha sonra merkez ofise geldim. Buna paralel olarak 2000 yılında Paris ofisimiz açıldı. Fransızca bilmem sebebiyle Paris ofisinin kuruluşunda da görev aldım. Paris'in dışında Çin, Sofya ve Romanya'da da ofislerimiz bulunmakta. Firmanın en yeni ofisi Pekin'de açıldı. Ofisin kuruluşu ve iş geliştirmesiyle ilgili organizasyonu Ali ve Can Hızıroğlu ile birlikte yürüttük.

ERA'daki çalışma hayatım boyunca hem yurtdışındaki ofislerle ilgili konuları hem de buradaki proje ve iş yürütümü konularını takip ettim. Bu sene şirket 40. yılını doldururken, ben iş yaşamımın 20. yılını doldurmuş oldum. Son 10 yıllık dönemde ERA Mimarlık'ın hem yurtiçi hem yurtdışı ofislerinde yönetici olarak çalışıyorum.

Mimarlık firması olarak sadece tasarım üretmiyor, aynı zamanda tasarımı, mühendisliği ve işi programlıyoruz. Bu işlerin sözleşme aşamaları ve işveren görüşmeleri oluyor. Bunların dışında ayrıca proje yönetim firmamız bulunmakta. Mühendisliklerle ilgili de ayrı firmalar kurduk.İnşaat mühendisi olmam sebebiyle daha çok mühendislik gruplarıyla (mekanik, elektrik grubu, proje yönetimi) iç içe çalışıyorum. Her grubun kendi iç yöneticisi olmasına rağmen, tüm bu grupların yönetimi bende oluyor. ERA'da mimarlık hizmetlerinin tasarım ayağında Ali Hızıroğlu, uygulama projelerinde Çiğdem Duman görev alırken, mühendislik grupları, proje yönetimi ve şirketin genel konularıyla ben ilgileniyorum. Ağırlıklı olarak teknoloji merkezleri, karma ve ticari yapılar üzerine çalışıyoruz. Bütüncül çözümler üretmek amacıyla, sunduğumuz mimarlık hizmeti kapsamında, mühendislik çalışmaları, disiplinler arası koordinasyon, uluslararası uzman çalışmaları ve danışmanlık hizmetleri gibi iş kolları yer alıyor. Böyle ölçeği geniş yatırımlarda sadece mimari fikir projesi yeterli olmuyor. Bunu işin tüm evrelerine yayarak daha eksiksiz bir çözüm üretme gayretinde olan bir yapımız var. Süreç boyunca mühendislik kollarından aldığımız desteğin yanında, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi mimarlığın farklı disiplinlerinden de destek alarak projeyi bütüncül olarak tamamlamaya çalışıyoruz.

Organizasyon şemamızda yer alan ofislerden en yoğun olarak çalışanı Çin ofisimiz. Oradaki yeni mimarlarımızdan Elena belli aralıklarla buraya geliyor, belki onunla da görüşme imkanınız olur. Çin'de hem yabancı yatırımcılar hem de Çinli firmalarla ile çalışıyoruz. Ülkenin büyük olması ve farklı lokasyonlarda projelerimiz olması sebebiyle yoğun bir seyahat trafiğimiz var.

ERA'nın 1997 senesinde aldığı kalite yönetim sistemi bulunmakta. Bu sistemi 15 sene kadar yönettik. Ayrıca, Türkiye'de mesleki mesuliyet sigortasını tüm tasarım hizmetleri için almış sayılı firmalardan biriyiz. Yaptığımız bütün tasarımlarda, hem mühendislik hem proje hem yönetim faaliyetleri için mesleki mesuliyet sigortamız bulunuyor.

Tasarımla birlikte tasarımın gerçekleştirilebilirlik unsurlarını, bu konudaki uzman firmalarla birlikte geliştirme yönünde ciddi çalışmalarla yenilenme gayretindeyiz. Ticaret yatırımcısının, bankaların ve konut sektörünün farklı beklentileri olduğundan, firma olarak bu beklentilerin tümünü karşılayacak hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

İleriye dönük olarak da hedefimiz, firmanın kuvvetli geçmişinin gelişerek daha yeni bir geleceğe dönüştürülmesi...


Kırk Yıllık Ofise Taze Kan için Yurtdışı Deneyimi
Kıtalararası Organizasyon, Yerel İşgücü
Gerçekleşen Hayaller, Yeni Hedefler
Söz ERA Ailesinde...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :