"Ancak inşaatın içinde olduğumuzda şantiyeden laf yemeden proje üretebilirdik"

10 Nisan 2015

Başa dönecek olursak, 2000 yılında ofisi 5 kişiyle kuruyorsunuz. O dönemde nasıl bir hedefiniz vardı, sonra bu nasıl bir yola doğru evrildi?

BT:
Ofisi kurarken tasarımdan uygulamaya kadar olan tüm sürecin içinde yer almayı tercih ettik. Dolayısıyla 2001'de inşaat işine de girdik. Bir yandan dekorasyon tasarım ve uygulamaları yaparken, bir yandan çeşitli inşaat işleri yaptık.

Kuruluş döneminizde Ankara'da DAM Resim Galerisi'ni yapıyorsunuz.

BT:
Evet, projenin bulunduğu yerde ancak camdan bir binaya izin veriliyordu. Tasarımını yaptık ve uygulama projesini çizdik, bir çeşit danışmanlık ve kontol işini yaptık, ama yüklenici değildik. Güzey Mimarlık olarak ilk uygulanmış binamız olduğu için bizim için çok  ayrı bir yeri vardır.Aynı yıllarda Antrak Dernek Binası'nı yapıyorsunuz, daha sonra tiyatroyla ilgili bir renovasyon projeniz de oluyor.

BT:
Evet, eski Menekşe Sineması'nı Ekin Tiyatrosu'na çevirmiştik. Bunun da şantiyesinde bulunmuştuk ama yine yüklenici biz değildik. İşveren kabul ettiği sürece, projesini yaptığımız bir işin şantiyesinde olmayı tercih ediyoruz.

GT: Nokta detayına kadar hepsini çözüp, yapabileceğimiz her şeyin içinde bulunmak istiyoruz. Genelde avan ayrı, uygulama ayrı gibi bir ayrışma söz konusu. Sadece konseptin ilk sunuşlarını yapan ofisler var. Ama bir şekilde projenin her aşamasında işin içine giriyorsanız onun sorumluluğunu da almanız gerekiyor.Ki renovasyon projesi başlı başına bir uzmanlık alanı...

BT:
Aslında bunlara girmemizin nedeni tecrübe edinmekti. Ancak inşaatın içinde olduğumuzda o projeleri daha sağlıklı yapabilir, şantiyeden laf yemeden proje üretebilirdik. İlk beş sene inşaatı, dekorasyonu, projeyi aynı anda yürütmeye çalıştık.

Peki, bu beş kişilik ekipteki görev dağılımı nasıldı?

BT:
O şekilde net bir dağılım yoktu, hala da rotasyon yapmaya çalışıyoruz. Bir şantiyede dekorasyonda ben duruyorsam, öbüründe Gözdem, diğerinde Tanju duruyordu. Herkes her şeyi yapsın, her şeyi o sırada öğrensin diye...

GT: Genelde sistem detayı çizilecekse ofiste biri o çizime gömülür, çok da meşakkatli bir iştir. Biz bunu sürekli döndürmeye çalışıyoruz. İnsanlar hem yaptığı işten zevk alsın, hem de her alanda bir şeyler yapmış olsun. Özellikle bilmedikleri bir iş verip, oradan devam etmelerini istiyoruz.

BT: Biraz zor oluyor tabi çünkü seri üretim gibi bir proje çıkartamıyoruz. Ama en azından buradan ayrılan arkadaşlar da farklı şeyler öğrenerek ayrılıyor.

GT: Özellikle dikkat etmeye çalıştığımız konu, iş bölümü. Buna dikkat etmeyince aylarca aynı işi yapan insanlar olabiliyor. Yaptığımız iş ufak ufak çok fazla emek gerektiriyor. Yeni gelen de, on yıllık biri de aslında aynı işin ucundan tutabilir. İkisi aynı bilgiye, deneyime sahip olmayabilir ama onu da bir şekilde dengelemeye çalışıyoruz.


Güzey'den DP+Güzey'e...
Rusya'yı Anlamak ve İnşa Etmek
Ortak Akıl ve Paylaşım Her Yerde...
DP+Güzey Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :