Yapı Sektörü, Endüstriyel Tasarımcı için Fırsatlarla Dolu

mimarizm.com / 14 Ekim 2010
Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) devam etmekte olan "Design Turkey 2008 Kazananlar Sergisi" paralelinde bugün (14 Ekim 2010) düzenlenen "Yapı Ürünleri Sektöründe Katma Değer Yaratan Yenilikçi Tasarımlar İçin Değerlendirmeler, Öneriler" panelinde, endüstriyel tasarımın yapı sektöründe kullanımı bağlamında ulusal ve uluslararası gelişmeler ele alındı ve ödüllü tasarımların proje süreci birinci ağızdan dinleyicilere aktarıldı.TURQUALITY® programı dahilinde; Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğinde gerçekleştirilen "endüstriyel tasarım ödüllendirme sistemi" Design Turkey 2010 Ödülleri değerlendirme süreci çerçevesinde gerçekleştirilen panelde, yapı sektöründe faaliyet gösteren endüstriyel tasarımcılar ile sektörün pazarlama ve firma temsilcileri bir araya geldi.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı öğretim üyesi Hakan Ertem'in moderatörlüğünde gerçekleşen panelin ilk bölümünde Sadi Burat (BOCCİ, Kurucu Başkan), Özlem Devrim (ETMK İstanbul Şube Başkanı; ViKO Elektrik Elektronik End. A.Ş.), Ercüment Hizal (WITTUR Türkiye, Genel Müdür), Gamze Güven (Tasarım Üssü, Kurucu) ve Akın Nalça (TERMINAL Design, Tasarımcı-Yönetici) konuşmacı olarak hazır bulundu.

Panelin ikinci bölümünde ise Tamer Nakışçı (Endüstriyel Tasarımcı), Nagehan Kılıçarslan (CAMEKS, Tasarımcı-Ortak) ve Seyman Çay (MG Design, Endüstriyel Tasarımcı-Ortak) ödüllü tasarım projelerinin gelişim ve uygulama sürecini dinleyiciler ile paylaştı.

Moderatör Hakan Ertem, panelde yaptığı açılış konuşmasında, mesleki eğitimini 1980'lerde almış bir endüstri ürünleri tasarımcısı olarak sektörün Türkiye'deki serüvenini bizzat yaşamış bir kuşağa mensup olduğunu belirterek; üretim, kalite, fikri mülkiyet hukuku gibi kavramlarla ülke olarak bu süreçte tanıştıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin üretmek zorunda olan bir toplum olduğunu sözlerine ekleyen Ertem, ancak üreterek zenginleşebileceğimizin altını çizdi.

Açılış konuşmasının ardından söz alan panelistler kendi mesleki deneyimlerini uzmanlık alanları bağlamında aktardılar.

Panelde ilk olarak söz alan Şadi Burat, Eczacıbaşı Vitra'da geçirdiği 33 yıllık mesleki deneyiminin ardından, 3 sene önce kurduğu firması Bocchi'nin tasarım felsefesi ve uygulamaları hakkında bilgiler verdi. Tasarım kavramını, "insanların daha iyi yaşayabilmesi için sistemler geliştirmek" olarak tanımlayan Burat, bu kavramın duygusal boyutuna inandığını söyledi. Tasarımın, aynı miktara ürün ile ihracatı ikiye katlayabilecek güce sahip olduğuna değinen Burat, Gamze Güven'in tasarladığı ve Türkiye'de birincilik ödülü alan ürünlerinden gömme rezervuar ile, engellilerin için tasarladıkları klozet ve monoblok lavabo örneklerini sundu.Endüstri mühendisi olarak, tasarımın, hayatı boyunca mesleki başarısına hep destek olduğunu sözlerine ekleyen Şadi Burat, satışı artırmanın yolunun tasarımdan geçtiğini, bunun için de niş ürünler yaratmanın ve gündelik ihtiyaçlardan yola çıkmanın önemli olduğuna dikkat çekerek sözlerini tamamladı.

Burat'ın ardından söz alan ETMK İstanbul Şube Başkanı Özlem Devrim, 1999'dan bu yana tasarım bölümünde emek verdiği VİKO Elektrik ve Elektronik firmasındaki mesleki deneyimini dinleyicilerle paylaştı. Ürün tasarımı, tasarım yönetimi ve son olarak da trend belirleyicisi olarak görev aldığı VİKO'nun bu yıl 30. yılını kutladığını belirten Devrim, Mirzat Koç tarafından tasarlanan Thea elektrik anahtarının bu alanda bir ilk olduğuna ve uluslararası ölçekte başarı yakaladığını dile getirdi.

Proje yönetim süreci 2 seneyi bulan Thea'nın ürün tasarım sürecini de aktaran Devrim, talep edilen ürünün uygulanabilirliği, bu süreçte kimlerin çalışacağı ve ürünün ne zaman pazara sürüleceğinin önemli kararlar olduğuna dikkat çekti. Thea serisi dışında, Avrupa pazarında rekabeti sağlamak adına VİKO Artline'ı geliştirdiklerini söyleyen Devrim, özetle tasarımın yapı sektöründeki yerine ve tasarımcının bu sürecin hangi noktalarına etkide bulunduğuna değindi.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :