Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2010

mimarizm.com / 16 Ağustos 2010


İlki 2008'de gerçekleştirilen, Türkiye'nin en kapsamlı ve prestijli tasarım ödülleri projesi olan "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"nin ikincisi için başvurular başladı.

TURQUALITY® Programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle düzenlenen bir tasarım değerlendirme sistemi olan "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"ne bu yıl, 13 ürün sınıfı kategorisinde başvuru yapılabilecek.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, "Ürün Tasarımı" ve "Kavramsal Tasarım" olmak üzere iki ana kategoride gerçekleştiriliyor. Son kullanıcıyı hedefleyen belirli bir işlevi olan, endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş, tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibi T.C. kökenli olan ürünleri sektörel bazda değerlendirecek ödül programında "iyi tasarım" ölçütlerini yerine getiren tasarımlara "İyi Tasarım Ödülü", "üstün tasarım" ölçütlerini yerine getiren tasarımlara "Üstün Tasarım Ödülü" verilecek. "Ürün Tasarımı" kategorisine gönderilebilecek üretimlerin, şu alanlardan birine uygun düşmesi gerekiyor: Ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ile aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, ev mobilyası, ofis mobilyası; spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ile tıbbi cihazlar ve gereçler.

Design Turkey Kavramsal Tasarım Ödülleri
ise, endüstriye gelecek için yön gösterecek yaratıcı fikirleri teşvik etmek amacıyla iki yılda bir belirlenen tema çerçevesinde, üretim için programa alınmamış tasarım projelerini değerlendirecek. Bu yılki teması "insani tasarım" olan kategoride engelliler, yoksulluk, susuzluk, acil yardım ve güvenlik konularında ortaya koyuluş işler yarışacak.

Aday ürünlerin en fazla üç yıl önce (en erken 1 Ocak 2007) piyasaya sürülmüş olması gereken Design Turkey programına, el yapımı ürünler veya prototipler aday olamayacaklar. Gıda ve kimya ürünleri tekstil tasarımı, moda tasarımı ve grafik tasarım da kapsam dışı diğer üretim alanları arasında.

Son başvuru tarihi 30 Eylül 2010 olarak belirlenen "Design Turkey" hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve başvuru şartlarını öğrenmek için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :