2010 Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 09 Aralık 2010


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi başarılı tasarımcıları ödüllerini sunarken

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışması 2010'un kazananları, 7 Aralık Salı akşamı düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Hali hazırda piyasada olan 311 ürünün değerlendirildiği yarışmada, 230 ürün başarılı bulunarak sergilenmeyi hak etti.

Bunun yanı sıra, ‘İyi Tasarım' dalında 47, ‘Üstün Tasarım' dalında 19 ve ‘Kavramsal Tasarım' dalında da 3 ödül verildi. Başarılı görülen tasarımcılar ödüllerini Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İDDMİB Başkanı ve Desigin Turkey İcra Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki ile ETMK Başkanı Berna Dalaman'ın elinden aldılar.


Design Turkey İcra Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki ödül verirken

230 tasarım sergilenmeye değer bulundu

Fiyat odaklı rekabeti geride bırakmaya hazırlanan Türkiye, son yıllarda Ar-Ge'ye, inovasyona, tasarıma büyük önem vererek üretimde farklılıklar yaratma yolunda ilerliyor. Bu doğrultuda, 2006 yılında 'Turquality' şemsiyesi altında yola çıkan ‘Design Turkey' endüstriyel tasarım yarışmasında en iyi tasarımlar ikinci kez ödüllendirildi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) tarafından düzenlenen ‘Design Turkey' yarışmasına bu yıl firmalar 311 tasarımla katılırken, bunların 230'u başarılı bulunarak sergilenmeyi hak etti.


Yerli yapım kamyonet


Geyik şeklinde tasarlanan kitaplık ilgi gördü


Büyükekşi: "Artık taklit eden değil taklit edilen ürünlerimiz var"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi törende yaptığı konuşmada uzun vadede rekabet gücünü artırmak adına marka ve tasarımın önemli olduğunu vurgularken, "Ülke olarak üretim ve ihracatta büyük aşama kat ettik. Artık taklit eden değil, taklit edilen ürünlerimiz var" dedi. Design Turkey 2010 ile yeni filizlenen tasarımların görücüye çıktığını belirten Büyükekşi, "Kabuğumuzu kırdık. Ülke olarak, toplum olarak köklü bir değişimle karşı karşıyayız. İhracat ve üretim hedeflerimizi giderek büyütüyoruz. Bunun için de endüstriyel tasarımı ileriye taşımamız gerekiyor" ifadesinde bulundu.

Dış ticaret dengesi tasarımla lehimize çevrilebilir

Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı ise Türkiye'nin bölgesinde önemli bir güç haline geldiğini kaydederek, "Ekonomimize bakın. Büyüme oranları istenilen seviyede. Üretim ve sanayimiz gayet iyi. Ancak dış ticaret dengesi hala aleyhimize. Bunu lehimize çevirmek için endüstriyel tasarıma odaklanacağız. Kuşku yok ki Türkiye'nin büyümesi adına tasarım ön plana konulmalı" yorumunu yaptı.

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı (ETMK) Berna Dalaman da endüstriyel tasarıma devlet nezdinde ilginin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Gerek devletin gerek sanayicinin endüstriyel tasarıma olan katkısı artmalı, bu alan dünyada önemli bir konum almalıdır. Gençlerin önünü açıcı, teşvik edici uygulamalara gidilmelidir" dedi.

Birbirinden ilginç ürünler yarıştı

Dış Ticaret Müsteşarlığı, TİM ve ETMK tarafından düzenlenen yarışmaya firmalar 311 tasarımla katıldı. Bunlardan 230'u başarılı bulunarak sergilenmeyi hak etti.

Yarışmada, vücuttan kopmuş uzuvlar için acil taşıyıcı birimi; acil durumlarda insan taşımaya yönelik rulo sedye; 4 kapılı gardrop tipi buzdolabı; geyik formlu kitaplık gibi birbirinden ilginç tasarımlar, İstanbul Dış Ticaret Kompleksi'nde görücüye çıktı.

 
Vücuttan kopmuş uzuvlar için acil taşıyıcı birimi


Puzzle şeklinde oturma grubu


4 kapılı buzdolabı

Ödül kazananların tam listesi için ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :