Tabanlıoğlu, "BD World Architecture 100" Listesinde 89'uncu Sıraya Yükseldi

mimarizm.com / 13 Nisan 2009


Tabanlıoğlu Mimarlık, Building Design Dergisi tarafından her sene hazırlanan "BD World Architecture 100" listesinde 89'uncu sıraya yükseldi. Tabanlıoğlu, mimarlık pratiklerinin bünyesinde çalışan mimar sayısı dikkate alınarak hazırlanan listenin 2008 dökümüne 110'uncu olarak girmişti.

Mimar çalışan sayısı üzerinden "dünyanın en büyük mimarlık ofisleri"nin kesin bir dökümünü ortaya koyan liste, bu sene 16'ncı kez gerçekleştirildi. Geçtiğimiz sene listeye 110'uncu sıradan ve sondan girmeyi başaran Tabanlıoğlu Mimarlık ise, "BD World Architecture 100" 2009 listesinde 89'uncu sıraya yükseldi; sıralamadaki tek Türk mimarlık ofisi olma unvanını da korudu.

Her senenin son aylarında gönderilen anketlere, dünya çapında binlerce mimarlık ofisinin verdiği cevaplar doğrultusunda gerçekleştirilen liste, "mimar" tanımını ortak bir zemine oturtmayı ve mimarlık pratiklerinin sektörel ve bölgesel değerine dair profesyonel bir referans noktası oluşturmayı amaçlıyor.

"World Architecture 100" 2009 listesi, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak anket içeriklerinde daha katı ve disiplinli olarak hazırlandı. Mimarlık ofislerinin serbest olarak dışarıdan çalıştırdığı mimarların da yer aldığı listelemede bu sene, yalnızca ofis bünyesinde "kayıtlı" olarak çalışan mimarlar değerlendirmeye alındı.

Listenin "gediklileri" Gensler, HOK, Aedas, BDP, SOM ve Foster + Partners gibi firmalar, hemen her sene olduğu gibi bu yıl da "ilk on"u kendi aralarında paylaşırken, listenin son sıraları da ilginç farklılıklara sahne oldu. Örneğin 2005 yılında listeye girmek için en az 70 kişilik bir mimar takımına sahip olmak gerekirken, bu sayı 2008'de 103'e çıkmıştı. BD World Architecture 100'ün 2009 listesi ise, en alt sırada 92 mimarı barındıran bir pratiğe yer verdi. Öte yandan 50'nci sıraya, 203 mimardan oluşan dev bir kadro oturdu – bu, bugüne dek gereken en yüksek rakam.

Tabanlıoğlu Mimarlık, bu sene 89'uncu olarak girdiği BD World Architecture 100 listesinin Küresel Bölgeler - Orta ve Doğu Avrupa kategorisine, 2008 yılında 4'üncü, 2007'de ise birinci olarak girmişti.

Building Design Dergisi'nin "World Architecture 100" 2009 listesinin tamamını görüntülemek için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :