Kent ve Sanat Projesi Avupa Sokaklarında

13 Nisan 2009
Kent ve Sanat Projesi Avupa Sokaklarında

Farklı kentleri ve farklı kültürleri bir araya getiren olan Kent ve Sanat Projesi, "Kent ve Sanat Forumu"nun ardından İstanbul, Mersin, Malmö'den sonra Viyana ve Londra'da sanat atölyeleri ve sergiler ile devam ediyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülen, AB ile Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu'nun Geliştirilmesi Programı çerçevesinde AB tarafından finanse edilen, farklı kentleri ve farklı kültürleri bir araya getiren Kent ve Sanat Projesi kapsamında Londra'daki atölye çalışmalarında ortaya çıkan projeler Londra'da sergilenecek. 26 Nisan-30 Mayıs 2009 tarihleri arasında izlenebilecek olan Londra'da Bishop Square'deki serginin, günde 30.000 izleyici ile buluşması öngörülüyor.

Viyana'da 14-18 Mayıs tarihleri arasında "Beden ve Form" teması çerçevesinde gerçekleştirilecek olan atölye çalışmalarının sonuçları ise 19 Mayıs 2009'da Viyana Sanat  Akademisi'nde sergilenmeye başlanacak.

Sanatı açık alana taşıyarak kamusal sanat kavramına dikkat çeken Kent ve Sanat Projesi, 9-13 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul sokaklarında gerçekleştirilen ilk atölye çalışmaları ile başladı. Kentin farklı yerlerinde mahalle sakinlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen, İstanbul kamusal alanlarına dikkat çeken ve onu yeniden ele alan sanat projelerine ilişkin atölye çalışmaları proje sergisi, 14-22 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern'de izlendi.

İstanbul'dan sonra 14-18 Mart 2009 tarihleri arasında Mersin sokaklarını da sanatla buluşturan Kent ve Sanat Projesi'nin ikinci sergisi ise 19 Mart 2009 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Sarayı'nda açıldı. 26 Mart 2009 tarihine kadar açık kalan sergi Mersin'de yapılan ilk interaktif sergi olma özelliğini taşıyor.
Kent ve Sanat Projesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi liderliğinde, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi, Malmö Üniversitesi Sanat ve İletişim Fakültesi, Londra Sanat Üniversitesi Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, ELIA - Avrupa Sanat Enstitüleri Birliği, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, İstanbul Modern, Avrupa Kültür Derneği, Gayrettepe Rotarakt Kulübü ve Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü işbirliği ile hayata geçiriliyor.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :