Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, 'Gelecek Vaat Eden 40 Mimar'dan Biri Seçildi

mimarizm.com / 25 Nisan 2008

Tabanlıoğlu Mimarlık şirketinin ortaklarından Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi" (The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies) ve " The  Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi" tarafından, "40 yaşın altında gelecek vaat eden 40 mimar "dan biri seçildi. Tabanlıoğlu, Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa sınırları içinde bulunan 47 ülkeden yüzlerce mimarın katıldığı yarışmada, "İstanbul Modern Sanat Müzesi", "Ankara Doğan Medya Center" ve "Levent Loft" için gerçekleştirdiği 3 örnek projeyle dereceye girdi.

 

"Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi" ve "The  Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi"nin her yıl ortaklaşa düzenlediği "40 Under 40" yarışmasında, Avrupa'nın en iyi 40 genç mimarı seçiliyor. 40 yaşını geçmemiş mimarlar yarışmaya gökdelenler, dini binalar, restorasyon projeleri, şirket binaları, sivil veya siyasi binalar, şehir yenileştirme projeleri, spor ve ulaştırma projeleri gibi çok değişik alanlarda inşa edilmiş veya edilmesi planlanan projelerle katılabiliyor.

 

Jüri üyeleri değerlendirme sırasında mimaride yenilikçi yaklaşımlar (geleneksel metodların dışında yaklaşımlar, yeni teori ve düşünceler, çağdaş tasarımlar), son inşaat teknolojilerinin kullanımı, farklı materyallerin araştırılması, enerji tasarrufu ve çevre duyarlılığı, inşa edilecek bölgeye uyumluluk gibi kriterleri dikkate alınıyor.

 

 

2008 ayağında, Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Türkiye ve Yunanistan'dan katılan, geleceğin iş ve yaşam biçimlerinde etkin olacak mimarların ödüle değer bulunduğu yarışmanın jürisinde, ünlü mimarların yanı sıra eğitimciler de yer alıyor. 2008 jürisinden bazı isimler ise şöyle:

 

Lance Jay Brown (Architecture + Urban Design and ACSA Distinguished Professor, School of Architecture, City University of New York)

Roger Duffy (Skidmore, Owings & Merrill - New York)

Rijk Rieveld (Rietveld Architects - New York)

Ronnette Riley (Ronnette Riley Architect - New York)

 

15 ülkeden dereceye giren 40 mimarın eserleri, yıl boyunca Avrupa'nın farklı şehirlerinde sergilenecek . Daha sonra, Amerika'nın Chicago şehrinde bulunan dünyaca ünlü Mimarlık ve Tasarım Müzesi Athenaeum'da izleyicilere sunulacak.

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, aynı ödüle 2007 yılında da layık görülmüştü.

 

Fotoğraf: Murat Germen

 

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu:

 

1970 yılında İstanbul'da doğan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, orta ve lise tahsilini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 1993 yılında mezun oldu. Metropolitan Catalunya Politeknik Üniversitesinde sürdürdüğü lisansüstü eğitimi ve çeşitli mimari deneyimlerden sonra, 1995 yılında Tabanlıoğlu Mimarlık'a ortak olarak katıldı.

 

Yurtiçi ve yurtdışında önemli projelere imza atan Tabanlıoğlu'nun son dönem tamamladığı ve sürdürmekte olduğu projelerinden bazıları:

- İstanbul'da Kanyon, Levent Loft I ve II, İstanbul Sapphire konutları

- Carrefour City Park ve Metro Center alışveriş merkezleri

- CNN Türk ve Kanal D televizyonlarının yer aldığı Medya Merkezi, Doğan Medya Grubu için İstanbul, Ankara ve İzmir'de baskı merkezleri, DMC İstanbul ve yapımı yeni tamamlanan DMC Ankara ofis binaları

- Galataport kentsel dönüşüm projesi

- İstanbul Modern, Beyazıt Kütüphanesi gibi kültür yapıları

- Nova ve Tunaçelik fabrikaları

- Kazakistan'da Palace of Peace, Expo Center, Abbaya Konut Kulesi, Amman'da Officers Tower, Dubrovnik'te Hotel Rixos Libertas, Moskova'da rezidans

- Hannover Expo 2000 Türkiye Pavyonu

 

 

Ulusal ve uluslararası değerlendirmelerde ve yarışmalarda aldığı ödüllerden bazıları:

2000     Ankara Doğan Baskı Merkezi - "Europe for Constructional Steelwork" Avrupa'daki en iyi dört çelik yapıdan biri

2002     Medya Town - Mimarlar Odası Yapı Tasarım Ödülü

Galataport ve İstanbul Modern – "Cityscape Architectural Review Awards"

iki ayrı dalda büyük ödül

2006     Kanyon – "Architectural Review Awards" büyük ödül

2007     Katıldığı 3 örnek projeyle "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" tarafından Avrupa'nın 40yaş altı gelecek vaat eden 40 mimarından biri

2008     DMC Ankara -  "XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Başarı Ödülü" Mimarlar Odası tarafından iki yılda bir düzenlenen ödülün sonuçları 18 Nisan 2008 tarihinde ilan edildi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :