Tabanlıoğlu Mimarlık Londra'da

Filiz YAVUZ / 14 Kasım 2008
Tabanlıoğlu Mimarlık Londra'da

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan "İstanbul'un anahtar projeleri" Londra'da. "Medya", "bulvar", "kültür" ve "ötesi" temaları altındaki 19 proje ve bir enstelasyon çalışmasından oluşan "İstanbul ve Ötesi" sergisi, dünya turuna Londra'dan başlıyor.

Royal Institute of British Architects (RIBA) ve Japon görsel sanatçılarından oluşan WOW Inc. özel işbirliğinde düzenlenen sergi ile Tabanlıoğlu Mimarlık, önemli noktalardaki İstanbul işleri ile vitrine çıkıyor.

Sergi, matbaalara ve TV stüdyolarına atıfta bulunarak, endüstrinin radikal biçimde yeniden yapılandırılması ile ilişki içinde olan "medya"ya; iş merkezlerinin bulunduğu alanlardaki gökdelenlere atıfta bulunarak, konut gelişimine nasıl öncü olunacağını gösteren "bulvar"lara, Atatürk Kültür Merkezi ve Türkiye'nin ilk Modern Müzesi üzerinden "kültür"e ve son alarak da Türkiye'nin hem doğusunda hem de batısındaki büyük kentsel kompleksler üzerinden "ötesi"ne odaklanıyor.Tabanlıoğlu ve "3D" ile yeni bir soluk

Serginin enstelasyon bölümünde ise Japon görsel sanatçılarının gözünden Tabanlıoğlu'nun işlerinin yeni bir solukla anlatıldığı "3D" video entelasyonu var.

"Mimari işlerin gerçekliğini sadece planlarla, modellerle ve fotoğraflarla araştıramazsınız" diyen enstelasyon çalışmasının yaratıcı küratörü Kosuke Oho,  tasarımın mimari kalitesini anlamanın bu yollarla zor olduğunu söylüyor. Oho, her bir mimari tasarımda saklanmış olan detayların enstelasyon aracılığıyla açığa çıkacağını ifade ediyor."T-Projects"

RIBA sergisine ilave olarak Tabanlıoğlu, Alman kitap tasarımcısı Irma Boom'uh tasarımıyla çıkan "T-Projects"i de tanıtacak. Editörlüğünü Pamela Johnston'un üstlendiği kitap 400 sayfa ve resimli. Kitap, tabanlıoğlu'nun fotoğraf arşivini içeriyor. Arşiv için Tabanlıoğlu'nun yapılarını fotoğraflayan sanatçılar ise Helen Binet, Cemal Emden, Murat Germen, Thomas Mayer ve Jeroen Musch.

Sergi, 22 Aralık'a kadar Londra'da izlenebilecek ve sonra da Hollanda, Avusturya ve Japonya'yı da içine alan bir dünya turuna çıkacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :