Le Corbusier Mobilyalarına Nur Yağdı

Amber EROYAN / 25 Ocak 2011

İtalyan mobilya markası Cassina, 18-23 Ocak 2011 tarihleri arasında gerçekleşen Köln Uluslararası Mobilya Fuarı "imm cologne"da ziyaretçilerin beğenisine sunduğu Le Corbusier tasarımı ahşap mobilya koleksiyonu "Authentic Wood" ile dikkatleri üzerine çekti. Le Corbusier'nin geniş mobilya koleksiyonunu peyderpey yeniden üreten Cassina son olarak, ünlü mimarın 1964'te imza attığı dört tasarımı "Cassina I Maestri" koleksiyonuna kattı: Tabure, Toplantı Masası, Raflı Çalışma Masası ve Portmanto.

Bu seneki stant tasarımında, ayırt edici öğe ve kılavuz kriter olarak "özgünlük" (authenticity) kavramında karar kılan Cassina, bu bağlamda modern dönem ve çağdaş tasarım dünyasından tasarımcılar ile "etkileşime" geçti. Özgünlük konsepti çerçevesinde, Gio Ponti'nin başyapıtı 699 Superleggera iskemlenin iki farklı yeniden üretimini gerçekleştiren Cassina'nın fuarda büyük ilgi gören diğer koleksiyonu ise, Le Corbusier'nin 1950'li yıllarda yaptığı mobilya tasarımlarını uygulamaya dönüştürdüğü "Authentic Wood" (Özgün Ahşap) adlı koleksiyon oldu."Cassina I Maestri" (Cassina Ustalar) koleksiyonu altında ikonik mobilyaların güncellenmiş formlarını üreten Cassina bu kapsamda; Le Corbusier, Jeanneret ve Perriand'ın diğer bazı işlerini de yeniden yorumladı. Özgün klasiklerin müze süsleyen statik formlar şeklinde ele alınmasına karşı çıkan firma, yeniden yorumladığı klasiklerin, her bir yeni anlam ile daha da zenginleşen, canlı ve iletişimsel tasarımlar olması için çabalıyor. "Cassina I Maestri" koleksiyonun bir parçası olan "Authentic Wood"; Le Corbusier'nin mimari projeleri için özel olarak tasarladığı mobilyalardan yola çıkılarak yaratıldı.

Çağdaş dünya için ısmarlama mobilyalar

Le Corbusier arşivinden ortaya çıkarılan mobilyaların orijinalleri, mimarın en ünlü projelerinden, Maison du Brésil (Paris), l'Unité de Habitation (Nantes-Rezé), l'Unité de Camping ve Cabanon (Roquebrune)'un iç mekanlarını süslüyor.

Cassina firması daha önce de 2006 Milano Trienali, Tokyo, Zürih ve Londra'daki sergilerde Cabanon'un iç mekan tasarımının başarılı bir replikasını üretmişti.


"Cabanon Interior Retrospective Reproduction" (Cabanon İç Dekorasyonu, Retrospektif Yeniden Üretim", Londra

Le Corbusier'nin geniş mobilya koleksiyonunu peyderpey yeniden üreten Cassina son olarak, ünlü mimarın 1964'te imza attığı dört tasarımı "Cassina I Maestri" koleksiyonuna kattı: Tabure, Toplantı Masası, Raflı Çalışma Masası ve Portmanto...

Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :