“Le Corbusier; The Art of Architecture”

Filiz Yavuz / 18 Eylül 2008
“Le Corbusier; The Art of Architecture”


Vitra Tasarım Müzesi
, RIBA Trust ve Hollanda Mimarlık Enstitüsü (NAI) tarafından düzenlenen "Le Corbusier; The Art of Architecture" başlıklı sergi ikonik bir mimar, tasarımcı, yazar ve sanatçı olan Le Corbusier'nin yaşamını ve işlerini anlatan ilk büyük sergi niteliğinde.


Ronchamp Şapeli

Küratörlüğünü Stanislaus von Moos, Arthur Rüegg ve Mateo Kries'ın yaptığı sergi 2008 Avrupa Kültür Başkenti Liverpool etkinlikleri kapsamında "Crypt of Liverpool Metropolitan Cathedral" de ziyarete sunulacak.Le Corbusier'nin orjinal mimari modellerinin, mobilyalarının, çizimlerinin, resimlerinin ve yenilediği tarihi iç mekanlara ait çizimlerin bir kısmını içeren sergi, O'nun projelerine ve sanatına derin bir bakış atarken, efsanenin ardındaki adama işaret ediyor. Sergi, Le Corbusier'nin işleri ve bu işlerin tolumdaki etkileri hakkında detaylı bilgi verirken aynı zamanda da Le Corbusier mimarlığı hakkkında insanların yeni düşüncelerine de yer veriyor.

"Bağlam", "Özellik ve Reklam" ve "Yapı Sanatı" olmak üzere üç bölümden oluşan sergi, Le Corbusier'nin sentez sanatına odaklanıyor.
Ayrıca sergi, nadiren büyük sergiler için açılan Crypt'ı görmek için de bir fırsat. 1930 yılında takdir edilen İngiliz Mimar Sir Edwin Lutyens tarafından tasarlanan yapı, şimdiye kadar hiç inşa edilmemiş genişlikte bir forma sahip.

Le Corbusier'in gökdelenlerinden mobilya tasarımlarına kadar, modern materyalleri ve mühendislik tekniklerini kullanarak geliştirdiği "fonksiyonalizm" vizyonu, hala radikal bulunmasına rağmen modern kent yaşamı için pratik çözümler sunuyor.

Haber, www.architecture.com 'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :