UNESCO, Villa Savoye'yı Dünya Miraslığına Kabul Edecek mi?

Amber EROYAN / 21 Nisan 2011


Foto: Mairie de Poissy ©

Le Corbusier'nin ünlü eseri Villa Savoye'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmesi için Poissy Belediyesi tarafından bir kampanya başlatıldı. Böylece, 2008 yılından bu yana sürüncemede olan adaylık sürecinde, Villa Savoye savunucuları, yerel yönetimin desteğini de arkalarına almış oldular. 

"UNESCO Dünya Mirası" ünvanına aday Villa Savoye'nın da artık bir destekleme kurulu var. Le Corbusier'nin en tanınmış eserlerinden biri olan ve 1928 - 1931 yılları arasında, Poissy (Yvelines)'de inşa edilen Villa Savoye, sakini olduğu Poissy Belediyesi'nin desteğiyle, UNESCO'nun gönlünü çelmeyi planlıyor.

Belediye Başkanı Frédérik Bernard'ın başkanlığını üstlendiği destekleme kurulunun eş başkanları ise mimar Roland Castro ve Fransa Kültür Eski Bakanı Catherine Tasca.

Le Corbusier'nin ünlü eserinin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesine kesin gözüyle bakan Roland Castro; "Fransa'da korkunç bir kültürel miras bunalımı yaşanıyor ve böylesi değerli bir modern mimarlık eserinin, dünya mirası listesine eklenmesi bence çok önemli" açıklamasında bulundu.

Eserin listeye dahil olması için güçbirliği yapan ülkeler arasında Fransa, İsviçre, Arjantin, Almanya, Belçika ve Japonya'nın isimlerine rastlıyoruz.

Villa Savoye, aynı unvan için 2008 yılında da aday olmuş fakat başvuru dosyası, ertesi yıl düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısı'ndan geri dönmüştü. Bakalım "havada asılı beyaz kutu"nun şansı bu kez yaver gidecek mi?


Bu haber,
maisonapart.com'dan derlenmiştir.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :