Hadid Sofra Takımı, Rogers Merdiven, Foster Kalemtıraş Diledi

mimarizm.com / 14 Temmuz 2014


foto: Nigel MellingMimarlık ve tasarım dünyasının yıldızları, evlerinde eksikliğini hissettikleri ahşap ürünlere kavuşuyor! Genç tasarımcılar tarafından üretilecek mobilya ve objeler, Londra Tasarım Festivali kapsamında gerçekleştirilen 'The Wish List' (Dilek Listesi) sergisinde görücüye çıkacak.


Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), Londra Tasarım Festivali 2014 kapsamında Benchmark Mobilya ile yapacağı işbirliğini duyurdu.

Saygın mimar ve tasarımcılardan oluşan yıldız listesi, 13-21 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek Londra Tasarım Festivali kapsamında, Victoria & Albert Müzesi'nde sergilenecek ‘Dilek Listesi' adlı zorlayıcı enstalasyonu yaratmak üzere işbirliği yapacak. AHEC'in Amerikan sertağaçlarını teşvik etmek üzere katkıda bulunduğu projede, David Adjaye, Matteo Thun, Sou Fujimoto ve Amanda Levete gibi ünlü isimler yer alıyor.


Kim ne sipariş etti?

Projeyi ateşleyen, Benchmark kurucularından Terence Conran'in, dostlarına hitaben yazdığı mektupta yönelttiği "Evinizde her zaman istediğiniz ama bir türlü bulamadığınız şey nedir?" sorusu oldu. Conran'ın dostları, aynı zamanda mimarlık ve tasarım dünyasının ünlü isimleriydi. Paul Smith, Norman Foster, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Richard - Ab Rogers ve Allen Jones, hangi ürünlere hasret kaldıklarını belirttiler. Şimdi geleceğin ünlü isimleri, bu ‘büyüklerin' danışmanlığında, ‘Dilek Listesi' için istenen öğeleri tasarlıyor.Komisyon üyeleri ve tasarımılar / Foto: Petr Krecji


Proje kapsamında;
- Sebastian Cox, Terence Conran için bir çalışma alanı
- Norie Matsumoto, Norman Foster için mükemmel bir kalemtıraş
- Win Assakul, Amanda Levete için uzatılabilir meyve ya da peynir kasesi
- Studio Areti'yi oluşturan kızkardeşler, John Pawson için üçgen bir raf, eğimli kapı ve bir kanca
- Felix de Pass, Alison Brooks için mutfak tabureleri
- Gareth Neal, Zaha Hadid için sofra takımı
- Nathalie de Leval, moda ikonu Paul Smith için bir bahçe deposu
- Barnby & Day, Alex de Rijke için bir yemek masası
- Xenia Moseley, Richard ve Ab Rogers için bir merdiven
- Lola Lely ise, Allen Jones için bir şezlong tasarlayacaklar.


Tek malzeme ile sonsuz yaratıcılık

Kerestenin çeşitliliğini kutlama amaçlı ‘Dilek Listesi' projesi, tasarımın olağanüstü bir şekilde yayılmasını garantilerken, tek bir materyalden elde edilebilen muazzam çeşitliliği gözler önüne sermesi anlamında büyük bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor. Ürünlerin çeşitliliği aynı zamanda, Benchmark'ın ahşap ve vasıflı işçilik anlayışındaki derinliğini gösteriyor. Tüm öğeler, Temmuz başında Benchmark'ın Berkshire atölyelerinde gerçekleşecek  'Maker haftası'nda Amerikan sertağaçlarıyla üretilecek.Terence Conran ve Sean Sutcliffe / foto: Angus Thomas


"Zanaatın güç merkezi olan Benchmark, dünyanın en büyük tasarımcılarının biraraya gelerek ahşabın sınırlarını zorladıkları bir yer" diyen Benchmark kurucularından Sean Sutcliffe , sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dilek Listesi'ndeki ürünlerin çeşitliliği ve bunların hepsini yoğun geçecek bir haftada yapmak tüm katılımcıları test edecek. Bu aynı zamanda, tasarım ve yapım yeteneğinin etkileşimi ile zenginleştirilmiş, müthiş bir öğrenme platformu olacak. 50'den fazla yetenekli ustanın yer aldığı atölyemizde, 10 muhteşem sonuç göreceğimizden eminiz."


AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"Derneğimiz ile Londra Tasarım Festivali arasındaki işbirliği; aralarında Sclera Pavilion (Sclera Pavyonu), Timber Wave (Kereste Dalgası), Endless Stair (Sonsuz Merdiven) ve Out Of The Woods (Ormanların Dışında/Tehlikeden Uzak) sergileri gibi bir dizi yenilikçi kurulumla sonuçlandı. Wish List (Dilek Listesi) ise, Benchmark ile çalışmış olmanın verdiği tecrübeye dayanarak Amerikan sertağaçlarındaki çokyönlülüğü, hem büyük hem de küçük tasarımlar ile deneyimleme fırsatı sunacak. AHEC'in yaratıcı tasarım projelerine süregelen desteği, sürdürülebilir malzeme performans potansiyelini göstermekte ve değerli bir ilham kaynağı oluşturmaktadır."


'Beşikten mezara' kadar sertağaç...

Üretim süreci sırasında ekipler, 19 Amerikan sertağaç türü üzerinde yapılan AHEC Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) araştırma verilerini kullanarak, her bir nesne için çevresel etkiler yaratan malzeme girişlerini ve enerji tüketimini kaydedecekler.

Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi, gerçek anlamda çevreci çerçeveler kurmak ve gerçek sürdürülebilirliğini değerlendirmek için sanayiye yardımcı olan bilimsel bir araç... Her bir ürünün 6 kategoride yaratılması sonucunda, sürdürülebilirlikte 'beşikten mezara' (from cradle to grave) olarak adlandırılan etkinin elde edilmesi amaçlanıyor.

Buna ek olarak AHEC, ‘Dilek Listesi' projesi için www.wishlistldf.info adresinde anlık yayınlanan bir mikrosite geliştirdi. Sitede şu anda, tasarım ekipleriyle ilgili detaylar ve proje açıklamalarının yanı sıra bazı görüntüler yer alıyor.

Projede kullanılacak malzemeler, İngiltere merkezli ahşap ve panel ürünleri dağıtımcısı James Latham tarafından bağışlandı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :