Le Corbusier'nin Yarım Kalan Chandigarh Projesi Yarışmaya Açıldı

mimarizm.com / 18 Ağustos 2015

Le Corbusier'nin şehir planlama alanındaki en önemli çalışmaları arasında yer alan Chandigarh kenti, 50. ölüm yıldönümünde ünlü mimara saygı duruşu niteliğinde bir yarışmaya imza atıyor.


Le Corbusier'nin yarım kalan Capitol Complex projesinin parçası olan Museum of Knowledge - MoK (Bilgi Müzesi), "Chandigarh Unbuilt" başlıklı tek aşamalı fikir yarışmasına konu oldu. İnternet üzerinden uluslararası yarışmalar düzenleyen Archasm; mimarlar, öğrenciler, felsefeciler, sanatçılar ve konuya ilgi duyan herkesi yarışmaya katılarak, müze için 21. yüzyıla uygun bir vizyon geliştirmeye çağırıyor.   

Erken başvuru süreci 1 Ağustos'ta başlayan "Chandigarh Unbuilt" yarışmasının son teslim tarihi ise, 31 Ekim 2015.Archasm'da yarışma ile ilgili ayrıca şu bilgilere yer veriliyor:

Chandigarh'da inşa edilmemiş ancak belgelerden, resimlerden ve arşivlerden ulaşılabilen çok sayıda Le Corbusier projesi var. Capitol Complex tasarımı, Le Corbusier Chandigarh'ının en değerli mücevherlerindendir. Ancak uzun yıllardır kenti simgeleyen ve kimliğini oluşturan bu projenin; Sekreterlik, Meclik Binası ve Yüksek Mahkeme'ye eşlik eden dördüncü binası olan Bilgi Müzesi (MoK) halen gerçekleştirilememiştir. Le Corbusier planına göre MoK, hükümet yetkililerinin karar alma ve bilgilendirme toplantılarına ev sahipliği yaparken, devlet meseleleri ile ilgili konularda teknolojinin ve bilginin önemini vurgulayacak bir merkez şeklinde işleyecektir.Capitol Complex / foto: Kamleshwar Singh


Bu yarışma, orijinal planda önerilen MoK proje alanı ile şehitler anıtının yer aldığı alan için bir müze tasarımı yapılmasını amaçlamaktadır. Yarışmacılardan bu çalışmayı yaparken; ekonomik, politik, sosyal, ekolojik, teknolojik, demografik boyutları da göz önünde bulundurarak, 21. yüzyıl Chandigarh'ı için Bilgi Müzesi'nin neyi amaçladığını tanımlamaları beklenmektedir.


Yarışma Takvimi
Yarışmanın duyurulması ve erken başvuru başlangıcı: 1 Ağustos 2015
Erken başvuru için son gün: 30 Eylül 2015
Standart başvuru tarihleri: 1-30 Ekim 2015
Soru sormak için son gün: 15 Ekim 2015
Teslim tarihi: 31 Ekim 2015 
Kazananların açıklanması: 18 Kasım 2015


Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :