"Kent Merkezi Ölçeğinde Denizli Geleceğini Arıyor"

mimarizm.com / 13 Mayıs 2009


TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından, Denizli Valiliği ve Denizli Belediyesinin katkılarıyla 01-02 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘'Kent Merkezi ölçeğinde Denizli Geleceğini Arıyor" başlıklı sempozyumun sonuç bildirgesi açıklandı. Mimarlar Odası Denizli Şubesi Kent Merkezi Ölçeğinde Denizli Geleceğini Arıyor Sempozyumu Danışma Kurulu imzalı sonuç metni şöyle:

"1-Sempozyumun konusu ve amacı:

Sempozyum'un konusu başlığından da anlaşılacağı gibi; Denizli  Kent Merkezi'nin, Yeni Denizli'nin, Bütünşehir olmuş ve olası projeksiyonu bir milyon nüfusu barındıracak ve sahip olduğu değerlerine dayanarak ortaya koyacağı gelişim vizyonuna göre "Nasıl Bir Kent Merkezi, Yarının hangi önemli gelişme stratejileri, hedefleri ve  aksları doğrultusunda gelişecek Nasıl Bir Denizli?" sorularına yanıt aramaktı.

Denizli Valiliğinin, Kent Merkezinde, Mevcut Hükümet Binası çevresinde yeni bir hükümet binası yapması istemi bu sempozyumun yapılmasını  tetikleyen ana unsur ve talepti. Bu talebin Tüm kentin gelişmesini etkileyecek bir etmen olduğu düşüncesi ile yapılan arama toplantıları ve hazırlık çalışmaları ile sempozyumun en  olumlu bir çalışma-katılım ve karar biçimi olduğunda hemfikir kalınarak adımlar atıldı.2- Sempozyum katılımcıları:

Sempozyumun konusuna göre seçilen, İl dışından ve kent içinden uzmanlar sempozyumun 2 gün süren oturumlarında sundukları bildirilerle, izleyicilerin soruları ve katkıları ile konunun aydınlatılması yönünde bilgi paylaşımları gerçekleşti.

Açış Konuşmaları,  Mevcut Durum ve Değerlendirmeler, Tarihe Bakmak, Dünü Yarına Bağlamak, Planlamak-Müdahele Etmek ve Yarını Kurmak başlıklı oturumların sonunda tüm bildiri sunanların, halkın, izleyenlerin, protokol ve  Kent Merkezi'nde  yeni bir Hükümet Binası Talebinde bulunan Valiliğin de hazır bulunması ile bir forum düzenlendi. Forumda konu hakkındaki düşünceler ortaya kondu ve sorulara yanıtlar arandı.

Bu oturumlarda ; Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, PAÜ Rektörü Prof.Dr. F.Necdet Ardıç, Mimarlar Odası Şb. Bşk. İbrahim Şenel, Eski Belediye Başkanları; Ziya Tıkıroğlu, Ali Marım, Ali Aygören içerikle ilgili sunumlar yaptılar. Sanayi Odası Adına Y. Mimar Feridun Alpat, Ticaret Odası adına İnş. Y. Müh. M. Salih Basmacı sunumlar yaparken, Kentin geçmişi ile ilgili, sözlü tarih denebilecek "Tarihe Bakmak" bölümünde ise kentin geçmişinin canlı tanıkları; Av. A. Behçet Çomakoğlu, Esat Sivri, Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Önen ve Prof. Dr. Önder Göçgün sunumlarda bulundular.

Çağrılı Uzmanlar ve Kentte yaşayan uzmanlar olarak; Prof. Dr. Necati İnceoğlu, Prof. Dr. Sezai Göksu,  Prof. Dr. Kadir Pektaş (Yerine sunumu Öğ. Gör. Ramazan Uygur Sundu), Doç. Dr. Emre Mardan, Doç. Dr. Çağatay Keskinok, Doç. Dr. Soner Haldenbilen, Yrd. Doç. Dr. Şebnem Dündar, Yrd. Doç. Dr. Emel Kayın,  Mimarlar; Ahmet Yoldaş, Süleyman Boz, Arif Balkanay ve Öncü Başoğlan, sunum ve konuşmaları ile sempozyumda bildiri veren katılımcılardı. Oturumları ise Baro Bşk. nı Av. Adil Demir, Yusuf Şahin, İMO Denizli Şb. Bşk. Ü. Bülent Altunay, TMMOB İKK Sekreteri Fatih Yaşa ve Mimarlar Odası Denizli Şb. Başkanı İbrahim Şenel yönettiler.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :